Akcesoria dla kota

Akcesoria dla kota

Pierwszy pieszczoch w domu to wiele radości, ale również też spory wydatek. Na samym początku powinniśmy wyposażyć kotka w wiele nie tylko bardzo potrzebnych, ale również przydatnych akcesoriów, które będą mu służyć podczas spaceru, do higieny naszego zwierzaka czy do zabawy. Koty i psy tak samo jak ludzie mogą mieć kłopoty z dziąsłami czy zębami.

Dlatego warto używać preparatów i akcesoriów do higieny jamy ustnej naszego czworonoga, których w sklepach zoologicznych nie brakuje. Jest bardzo duży wybór różnego rodzaju past i szczoteczek ułatwiających dbanie o higienę ich uzębienia. Koty nie zbyt lubią czyszczenie zębów, ale nie jest to niemożliwe, wystarczy trochę konsekwencji i determinacji z naszej strony i raczej to powinno się udać. Dla kotów bardziej upartych i niechętnych dostępne są też preparaty w sprayu, które wystarczy tylko rozpylić na zębach. Istnieje również możliwość zakupienia specjalnych karm wspomagających higienę jamy ustnej, a także wszelkiego rodzaju gryzaki. Uwielbianymi przez koty zabawkami służącymi do higieny są gryzaki w kształcie myszki z wkładem z kocimiętki.

U kota powinno się dbać także o uszy. Najlepiej poradzić się w tej sprawie weterynarza, na pewno doradzi nam, który z dostępnych preparatów będzie odpowiedni dla naszego mruczka. Różne specyfiki możliwe do zakupienia w sklepach zoologicznych mają w swoim składzie środki dezynfekcyjne, rozpuszczające woskowinę i brud. Preparaty te doskonale działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przyspieszają gojenie ran. Przy czyszczeniu uszu naszemu pupilowi trzeba uważać, aby nie uszkodzić wnętrza ucha. Do tego celu odpowiednie będą specjalne patyczki do czyszczenia uszu przeznaczone dla niemowląt. Warto także posiadać aplikator do podawania kotu tabletek, umożliwia on włożenie leku głęboko do pyska. Każdy kot niezależnie od swojego wieku uwielbia się bawić. Zabawa pomaga kotu na rozładowanie złych emocji, stresu, a także pomaga w nawiązywaniu pozytywnych relacji w kontakcie z człowiekiem.

Wiele osób również uważa, że zabawki są bardzo ważne do zachowania odpowiedniej kondycji psychofizycznej. Niestety w wielu domach koty nie mają zapewnionych zabawek, gdyż ich właściciele myślą, że jeśli kto z reguły jest samotnikiem to niepotrzebne jest mu żadne towarzystwo i sam może spędzać w domu nawet po kilkanaście godzin. Niestety takie myślenie jest błędem, ponieważ kot pozostawiony sam sobie zacznie się szybko nudzić. To często prowadzi do zbytniego najadania się kota, a tym samym doprowadza do nadwagi, co oczywiście wiąże się wtedy z wieloma poważnymi schorzeniami. Takie samotne przebywanie może również doprowadzić do niepohamowanej agresji wobec właściciela, niszczenia mebli oraz do załatwiania się poza kuwetą.

Dlatego do prawidłowego funkcjonowania naszego kota powinniśmy mu zapewnić odpowiednie zajęcie, interesujące go zabawki. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele różnych zabawek i na pewno znajdziemy coś najbardziej odpowiedniego dla naszego mruczusia. Przed wyborem zabawki powinniśmy pamiętać, aby zaspokajała ona instynkt polowania. Musi ona być dosyć wytrzymała i oczywiście wykonana z nieszkodliwych materiałów. Koty uwielbiają myszy, a wybór zabawek je przypominające jest bardzo duży. Dostępne są z pluszu oraz innych ekologicznych materiałów. Poza tradycyjnymi myszkami możemy również zakupić dla naszego mruczka także piłeczki. Zabawki są różnokolorowe, szeleszczące, piszące a także zapachowe. Bardzo atrakcyjne dla kotów są zabawki kieszonki, do których możemy włożyć ulubiony smakołyk naszego pupila, podczas zabawy będzie on zabawiał. Ta zabawka na pewno na dłuższy czas przyciągnie jego uwagę.

Interesującym przedmiotem do zabawy może być także laser, kot uwielbia biegać za jego światłem. Przy zabawie trzeba tylko uważać, żeby nie świecić kotu światłem z lasera po oczach, gdyż może ono uszkodzić wzrok. Wszystkie dostępne na rynku zabawki czy to kolorowe, piszczące wspaniale pobudzają wyobraźnię kota i każdy właściciel, który kocha swojego pupilka powinien mu je podarować. Jeśli nasz zwierzak będzie wychodził sam z domu np. do ogrodu to ciekawym rozwiązaniem mogą być drzwiczki dla kota, które montuje się w drzwiach wejściowych, dzięki nim będzie miał dostęp do wszystkich pomieszczeń, z których może korzystać. Bardzo łatwo się je montuje, posiadają również specjalny mechanizm blokujący, którym możemy chwilowo zablokować drzwiczki.

Kolejnym funkcjonalnym elementem dla kota wychodzącego będzie obroża z adresówką, na której umieszczamy swoje dane w razie jego zaginięcia. Tu również mamy duży wybór, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, żeby była ona bezpieczna. Jeśli jednak wolimy, aby nasz kot sam nie wychodził z domu tylko pod naszą opieką to wtedy bardzo przydatne mogą się okazać szelki i smycz. Dostępne są różne rodzaje szelek dla mniejszych i większych kotów. Tak samo jest ze smyczami tu mamy wybór wśród zwykłych i automatycznych. Kota trzeba do tych akcesoriów przyzwyczajać jak najszybciej, ponieważ wiele już dorosłych kotów niezbyt chętnie chce korzystać z tego typu wyposażenia. Wiele artykułów znajdujących się w sklepach zoologicznych może się bardzo przydać i ułatwić funkcjonowanie nie tylko kotu, ale również jego właścicielom.