Kącik dla kota

Kącik dla kota.

Koty lubią ciepło i nie znoszą wilgoci. Skrzyneczka lub wiklinowy koszyczek wysłany miękką, dość grubą tkaniną i ustawiony w pobliżu pieca czy kaloryfera będzie doskonałym legowiskiem dla kota na okres zimy. Jeśli nie będziemy zmieniać położenia legowiska (kot jest konserwatystą!), możemy mieć pewność, że nasz pupilek nie będzie się wylegiwał w najmniej odpowiednich -naszym zdaniem – miejscach.

Latem, gdy słońce zagląda w okna, koty chętnie sadowią się na parapetach, gdzie spędzają nieraz długie godziny.

Kot, który nie wychodzi z domu, musi też mieć własną ubikację. Najlepiej tę rolę spełniają duże, plastykowe kuwety fotograficzne, wysypane czystym piaskiem. Są łatwe do mycia i nie zatrzymują zapachu. Równie dobre, choć trochę droższe, są płaskie, metalowe i emaliowane naczynia lekarskie. Naczynie napełnione czystym, 2 razy dziennie zmienianym piaskiem ustawiamy w łazience i lekko uchylamy jej drzwi, umożliwiając kotu swobodny .dostęp do jego ubikacji.

Każdy kot poświęca bardzo wiele czasu swej toalecie. Myje on językiem długo i dokładnie swoje futerko na całym ciele oraz rozczesuje je pazurkami. Podczas tego zabiegu część martwych włosów dostaje się do żołądka zwierzęcia, gdzie zbijają się w twardy wałeczek, który kot „wyrzuca” z siebie w odruchach wymiotnych. Można temu zapobiec przez codzienne, dokładne szczotkowanie zwierzątka, szczególnie w okresie linienia.

Koty długowłose wymagają ponadto starannego rozczesywania sierści, zwłaszcza formujących się pozlepianych kępek. Futerko czarnych persów należy ponadto od czasu do czasu delikatnie zmywać roztworem amoniaku, zaś białych – pudrować białym pudrem i dokładnie szczotkować. Koty nie znoszą wody, toteż nie należy ich kąpać. Jeśli futerko jest bardzo zabrudzone, można kotu przygotować suchą kąpiel w ogrzanych otrębach pszennych, które potem usuwamy z włosów szczotką lub grzebieniem.

Po wyszczotkowaniu i wyczesaniu dobrze jest przemyć nos i oczy kota 2% roztworem kwasu bornego, a raz w tygodniu oczyścić mu uszy wacikiem namoczonym w oliwie, oleju parafinowym czy choćby w czystym oleju jadalnym.