Pielęgnacja kota

Pielęgnacja kota

Koty to bardzo piękne zwierzęta, obojętnie, jakiej rasy one są.

Ich niezwykła uroda, zaskakująca zwinność ruchów oraz ich głębokie, przenikliwe spojrzenie sprawia, że kot może być bardzo interesującym towarzyszem człowieka. Są to zwierzęta bardzo czyste i doskonale same potrafią dbać o swoją higienę, ale oczywiście nie zaszkodzi mu w tym pomóc. Szczotkowanie sierści, obcinanie pazurów czy czyszczenie uszu powinny należeć do codziennych zabiegów higienicznych. Korzyści z tego na pewno będą spore. Jednak nie wszystkie koty lubią zbytnią ingerencję w jego pielęgnację, dlatego powinno się je przyzwyczajać do regularnych zabiegów już od maleńkości. Dorosłe już koty też można przyzwyczaić do tych zabiegów wystarczy tylko trochę uporu i cierpliwości z naszej strony.

Szczególnej, troskliwej opieki wymagają koty wychodzące na dwór, które mają kontakt z innymi zwierzętami czy ludźmi. Koty o długowłosej sierści oraz te, których stan zdrowia nie jest wystarczająco dobry. Koty o wrażliwej skórze lub skłonne do egzem, zapalenia spojówek lub uszu wymagają wyjątkowej opieki i pielęgnacji ze strony właściciela. Zachowanie czystości jego ciała jest bardzo ważne, wskazuje nie tylko o dbaniu o kota, ale również chroni przed wieloma niepotrzebnymi schorzeniami nie tylko naszego zwierzaka, ale również nas. Koty prawie na okrągło swoim szorstkim językiem czyści swoje ciało, miejsca niedostępne do umycia za pomocą języka myje nawilżona łapką. Niestety wylizując swoje futerko połykają sporą ilość swoich włosów, które przeważnie są wydalane, ale często również zdarza się tak, ze jest ich za dużo i w przewodzie pokarmowym mogą się zbić i stworzyć trudną do usunięcia kulę. W takim przypadku pomocne może się okazać podawanie kotom specjalnych past i suchych karm. Skutecznie można temu również zapobiec dzięki regularnemu szczotkowaniu sierści kota.

Każdy właściciel kota na pewno na własnej skórze przekonał się jak niekiedy bolesne mogą być zabawy z tym pupilem. Nieraz całkiem przypadkowo może on nas podrapać swoimi zbyt długimi i ostrymi pazurami. Takie ranki potrafią się dosyć długo goić, a przede wszystkim nie wygląda to zbyt ładnie. Dlatego przy jego pielęgnacji powinno się zadbać też o regularne obcinanie jego pazurów. Pazury powinny mieć obcinane koty, które przebywają w domu. Tym, które często wychodzą na dwór lepiej jest je zostawić, ponieważ ułatwiają one wspinanie się po drzewach oraz pomagają w obronie. Nie jest to wcale trudne zadanie, możemy je wykonać przy pomocy nożyczek lub cążków. Przy wykonaniu tego zabiegu musimy dosyć mocno przytrzymać łapę kota, a następnie delikatnie ścisnąć nasadę pazura tak, aby się on wysunął. Trzeba tylko uważać, żeby obcinać tylko martwą jego część, więc niezbyt głęboko. Pazurki powinno się obcinać tak często jak jest to potrzebne, ale przeważnie raz na dwa lub trzy tygodnie.

Często naszego zwierzaka mogą także zaatakować szkodliwe i dosyć uciążliwe pasożyty. Musimy pamiętać, że od samego początku przybycia kota do naszego domu jesteśmy za niego całkowicie odpowiedzialni i musimy poświęcić mu odpowiednią ilość swojego czasu. Pchły należą do najpopularniejszych zewnętrznych pasożytów, które atakują nie tylko psy, ale również i koty. Jej ugryzienie u nadmiernie wrażliwego kota może spowodować u niego ostrą alergię objawiającą się silnym swędzeniem. Przy drapaniu kot może uszkodzić sobie skórę i doprowadzić tym samym do ran. Walka z tymi pasożytami jest bardzo trudna i wymaga użycia specjalnych środków przeznaczonych do ich zniszczenia. Oprócz sierści naszego zwierzaka musimy również przeprowadzić dezynfekcję pomieszczeń czy wszystkich przedmiotów, z których on korzystał. Powinno się dobrze odkurzyć, wyprać oraz spryskać koce, dywany, a także legowiska, w których pchły mogą złożyć jajka. Oczywiście można również zastosować terapię profilaktyczną, aby uchronić nasze koty przed atakiem pcheł czy innych pasożytów. Wybór takich środków jest bardzo szeroki dostępne są różnego rodzaju obroże czy specjalne krople.

Koty wychodzące z domu trzeba również zabezpieczyć przed kleszczami, ponieważ są one bardzo niebezpiecznymi pasożytami, mogą wywołać szereg niebezpiecznych chorób. Przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów powinno się zasięgnąć porady lekarza, gdyż zastosowanie niektórych z nich może być dla nich bardzo szkodliwe. Bardzo niebezpieczne dla kotów są również pasożyty wewnętrzne takie jak glisty, tasiemce i inne robaki. Przeważnie atakują koty przebywające na dworze, które polując zdobywają pożywienie, ale nie jest to regułą, gdyż przebywające w domu koty mogą być także na nienarażone, jeśli żywią się surowym mięsem. Zapobiec tym pasożytom może podawanie środków odrobaczających, które dostępne są u weterynarza. On również dobierze nie tylko odpowiedni środek, ale także doradzi jego dawkowanie zgodne z wagą i trybem życia naszego podopiecznego.

Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi naszego kota są, więc nie tylko regularne szczotkowanie sierści, obcinanie pazurków, dbanie o higienę jamy ustnej, ale również dbanie o odpowiednie zabezpieczenie go przed wszelkimi pasożytami. Wszystkie te zabiegi stosowane regularnie na pewno przyczynią się do ogólnej poprawy kondycji naszego pupilka.