Kot rosyjski

Kot rosyjski a właściwie rzecz biorąc to kot rosyjski niebieski, jest jedną z ras kota krótkowłosego wywodzącą się z terenów zachodniej Rosji z obszaru jednego z miast położonych nad morzem Białym noszącym nazwę Archangielska. Na tereny ziem angielskich koty te miałyby dotrzeć niejako za pośrednictwem marynarzy pływających na statkach handlowych, na przełomie XVI-XVII wieku. Czy to w związku ze swym nieco nietypowym umaszczeniem czy też z powodu innych pobudek przez niektórych z marynarzy, koty te były zabierane na pływające statki, jako specyficznego rodzaju żywy talizman przynoszący szczęście w trakcie rejsu. Tak jak cieszyły się one sporym uznaniem władców carskiej Rosji tak równie szybko znalazły się w kręgu zainteresowania dworzan królewskich, z biegiem czasu jednak ich fenomen spowodowany niecodziennym kolorem umaszczenia zaczął przemijać.

Pierwsze osobniki wywodzące się z rasy kota rosyjskiego na jednej z wystaw angielskich można było ujrzeć w 1875 roku.

Okres drugiej wojny światowej był szczególnie mało litościwy dla kotów tej rasy, w trakcie jej trwania wyginęła, bowiem dosyć znaczna cześć populacji tych kotów. Włożono wiele trudu i starań w cel odbudowy tej uroczej rasy kotów. Warto zaznaczyć, iż współcześnie nam znany wygląd kota rosyjskiego niebieskiego jest zasługą lat sześćdziesiątych XX wieku. W okresie tym, bowiem został wprowadzony program odnowy dla tych kotów i ostatecznie ukształtowany obowiązujący w chwili obecnej wzorzec dla tej rasy.

Charakter i usposobienie

W zależności od zaistniałej sytuacji zamieszkujący wspólnie z nami kot rosyjski może okazać się domowym śpiochem, który w krótkiej chwili potrafi się przeobrazić w szybkiego spryciucha, obdarzonego znacznymi pokładami energii. Energii, którą wykorzysta, gdy tylko przyjdzie mu na to ochota na wspólne różnego rodzaju zabawy ze swym opiekunem lub z ulubiona piłeczką czy też kawałkiem zwiniętego w kulę kawałka papieru. Potrafią dosyć mocno przywiązać się do swego opiekuna okazując nawet czasami zazdrość o jego względy. Kot rosyjski jest kotem, który nie przepada za obcymi mu osobami, niechętnie do nich podchodzi woląc obserwować ich poczynania z daleka lub nawet chowając się w odległe zakamarki domu. Niektórzy z właścicieli tych kotów twierdzą, że jest to odmiana kota lubiącego podróże. Rasa ta postrzegana jest za jedną z ciszej zachowujących się odmian kota domowego. Zdecydowanie bardziej preferują towarzystwo ludzi spokojnych i zrównoważonych. Potrafią szybko się uczyć i doskonale naśladować swego opiekuna.

Wygląd i typ sylwetki

Jedną z dosyć osobliwych cech kota rosyjskiego jest jego specyficznego rodzaju futro koloru niebieskiego a właściwie to srebrzysto niebieskiego. Podobnego rodzaju ubarwienie sierści ma jeszcze tylko jedna kocia rasa(korat). Tak niepowtarzalne ubarwienie sierści u tych kotów spowodowane jest nieco odmienną budową włosa, każdy włos znajdujący się na ciele tych kotów pozbawiony jest pigmentu, co w rezultacie przyczynia się do tego, iż padające nań światło załamuje się i nadaje mu w ten sposób srebrzystego blasku.

Okrywa włosowa u tej rasy kotów jest miękka, przypominająca w swym dotyku jedwab.

Przedstawiciele tej rasy mają smukłą budową swego ciała, nieco wydłużoną, zakończoną długim i szczupłym ogonem. Pomimo faktu, że są one obdarzone drobną budową kości posiadają odpowiednią muskulaturę swego ciała, noszonego przez długie i silne nogi tych zwierząt. Oczy dorosłego, czystej krwi kota rosyjskiego są duże i okrągłe i powinny być zawsze barwy zielonej.

Zdrowie i pielęgnacja

Kot rosyjski jest odmianą kota cieszącego się dobrym apetytem, dlatego też może mieć nawet dosyć znaczną skłonność do nadwagi. Pielęgnacja kociego futra w tym przypadku nie jest trudna ani pracochłonna wystarczy raz ewentualnie dwa razy w tygodnie je przeczesywać. W związku z faktem, że są one jedną z ras stosunkowo mało liniejących nawet w tym okresie nie będzie sprawiał większych problemów z utrzymaniem czystości.

Kotom tej rasy mogą się zdarzać skłonności do zatruć, dlatego też ważnym jest odpowiednio wcześnie je zaszczepić i odrobaczyć. Dzięki tego rodzaju postępowaniu unikniemy również choroby wirusowej występującej u większości kocich ras, jaką jest panleukopenia.

Cena kota rosyjskiego waha się: bez rodowodu 300-800 złotych , z rodowodem 1000-2000 złotych