Żwirki i piaski

Żwirki i piaski

Wybór żwirków i pasków dla naszego kota.Czym się sugerować przy zakupie żwirków i piasków dla kota.

Wszystkie kuwety przeważnie napełnia się żwirkiem czy piaskiem. O wyborze wkładu do kuwet decyduje przede wszystkim kot, jeśli on go nie zaakceptuje to może załatwiać się poza kuwetą. Jeśli nasz kot jest przez nas przygarnięty ze schroniska czy po prostu kupiony z hodowli, bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, co znajdowało się w jego kuwecie, do czego był przyzwyczajony. W ten sposób zmniejszymy stres związany ze zmianą otoczenia. Jeśli dany podkład nie będzie nam odpowiadał to możemy spróbować przyzwyczaić go do innego. Stawiamy wtedy dwie kuwety, jedną ze starym żwirkiem, drugą z nowym, jeśli kot zacznie korzystać z obydwu kuwet, to wtedy może po jakimś czasie zabrać kuwetę ze starym, niepotrzebnym żwirkiem.

Na rynku dostępne są różne rodzaje żwirków. Żwirki grubo i drobnoziarniste zbrylające i niezbrylające. Na bazie bentonitu czy naturalnych włókien roślinnych oraz żwirek silikonowy. Choć najbardziej wygodny jest żwirek zbrylający, pochłaniający zapach, dzięki niemu w mieszkaniu nie będzie czuć nieprzyjemnego zapachu kociego moczu. Kuwetę trzeba sprzątać dosyć często, dlatego żwirek zbrylający jest pod tym względem najbardziej odpowiedni, ponieważ po załatwieniu się przez kota powstaje grudka, którą się wyrzuca. Nie trzeba wtedy wymieniać całego podłoża, co jest w tym układzie bardzo oszczędne i wygodne. Przy żwirku niezbrylającym zawilgocony żwirek opada na dno, w tym przypadku czysta warstwa zostaje na wierzchu. Dużym zainteresowaniem wśród właścicieli kotów cieszy się także żwirek silikonowy, gdyż bardzo dobrze wchłania on wilgoć i zatrzymuje wewnątrz. Są też wygodne w użyciu nie wymagają zbyt częstego sprzątania.

Oczywiście wszystkie żwirki mają swoje wady i zalety, nie ma całkiem idealnych. Przy wyborze żwirku powinniśmy się kierować upodobaniami, ale również wygodą kota oraz jego właściciela. Dobrze jest wypróbować kilka różnych żwirków, aby dobrać odpowiedni dla naszego mruczka, ponieważ niektóre koty są dosyć wrażliwe na zmiany podłoża i mogą nie chcieć korzystać z kuwety. Nieważne, jakiego rodzaju żwirek będziemy używać, musimy pamiętać, aby co jakiś czas porządnie wyczyścić kocią toaletę środkami czyszczącymi i dezynfekcyjnymi dostępnymi na rynku. Przed ponownym wypełnieniem kuwety żwirkiem musi ona być dobrze wysuszona. Do żwirku powinno się posiadać również specjalną łopatkę dostosowaną do jego wielkości. Przy używaniu żwirku zbrylającego bardzo przydatnym przedmiotem jest łopatka, dzięki której w prosty a zarazem szybki sposób usuniemy wszelkie nieczystości. Dostępne są łopatki o drobnych oczkach doskonałe do żwirku drobnego. Z szerszymi otworami do żwirku gruboziarnistego.