Dlaczego koty tak dużo śpią?

Dlaczego koty tak dużo śpią?

Miłośnik kotów? Ile zdjęć śpiącego kota masz na swoim telefonie? Dużo, prawda? Są takie urocze, kiedy śpią… takie urocze. Ale wtedy zawsze śpią. W porządku, nie zawsze, ale często. Dlaczego?

Prawda jest taka, że ​​koty śpią średnio 15 godzin dziennie. Niektóre z nich śpią nawet do 20 godzin, zwłaszcza starsze koty i kocięta. Starość i szaleństwo młodości to zrozumiałe; zbierają swoje żniwo. Co wyczerpuje resztę?

Koty są naturalnymi drapieżnikami. Ich ofiara jest szybka i nieuchwytna. Skradanie się i rzucanie – wielokrotne – jest niewątpliwie wyczerpujące. Koty na wolności ciężko pracują, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe, a tego rodzaju wysiłek fizyczny wymaga wielu doładowań.

I nie są tylko drapieżnikami, są drapieżnikami zmierzchowymi, co oznacza, że ​​światła zapalają się dla nich o świcie i zmierzchu w godzinach zmierzchu, kiedy ich ofiary – gryzonie i ptaki – są równie aktywne. Przez resztę dnia koty śpią, choć ten sen jest dwojakiego rodzaju.

Około trzy czwarte ich snu to płytki, prawie bezsenny odpoczynek zwany snem wolnofalowym (SWS). Koty drzemią w pozycji gotowości, węch i słuch są w trybie „włączonym”. Uszy czasami drgają. Spokojne, ale opanowane, są gotowe do natychmiastowej reakcji: rzucenia się na zdobycz lub pacnięcia i podrapania ciebie za zuchwałość głaskania ich, gdy śpią. Te słynne drzemki trwają zwykle 15–30 minut.

Przez pozostałą jedną czwartą czasu koty są naprawdę wyrwane z tego snu, śpią głęboko, często osiągając sen REM. Jeśli drżenie łapek sprawia wrażenie, że koty śnią, to znaczy, że prawdopodobnie śnią. Ten głęboki sen trwa zazwyczaj pięć minut i jest przerywany drzemkami.

A co z moim domowym, nigdy nie wychodzącym z domu kotem? Ona, która podchodzi do swojego posiłku, podchodząc do miski. Dlaczego ona zawsze śpi? Jednym słowem: dziedziczność. Jako gatunek, koty – niezależnie od tego, czy śpią na ulicy, czy przytulają się do kanapy – mają ten sam wewnętrzny zegar, który zazwyczaj ma wciśnięty przycisk drzemki. Poza tym koty domowe śpią również wtedy, gdy się nudzą.