Kupno kota

Na długo przed tym, kiedy chodzącym pięknem naszego mieszkania jest oczywiście nie, kto inny jak okazały i dorodny kot, stworzenie to jest w pierwszych chwilach swego istnienia małym, przezabawnym zazwyczaj, nieco wystraszonym kłębuszkiem sierści.

Wymaga ono ze strony swego właściciela wielu zabiegów pielęgnacyjnych i poświecenia mu znacznej uwagi w celu nauczenia go przyzwoitego zachowania. Oczywiście pierwszą i najistotniejszą czynnością, którą zechcemy wpoić naszemu małemu kotkowi jest wpojenie mu zasady załatwiania swych potrzeb fizjologicznych do miejsca, jakim jestkuweta. Tu musimy w niektórych przypadkach okazać dosyć znaczną wyrozumiałość. Zdarzają się kocięta, które z miejsca, niejako instynktownie rozumieją, do czego służy miejsce, jakim jest kuweta, są jednak i takie, które będą potrzebowały w tym względzie nieco więcej czasu.

Chcąc przyzwyczaić i szybciej nauczyć kociaka korzystania z kuwety warto jest zatroszczyć się o jej odpowiednie przygotowanie. Sprawą nadrzędną i oczywiście bezdyskusyjną jest fakt czyszczenia kuwety i zadbania o odpowiedni żwirek się w niej znajdujący. Niewskazanym jest w tym przypadku stosowanie grubszego rodzaju żwirku czy też żwirku posiadającego formę zapachową, potrafi ona, bowiem dosyć skutecznie odstraszać kociaka od kuwety. Warto także zatroszczyć się o ustawienie kuwety w spokojnym i cichym miejscu. Posiadając dorastającego kotka w domu warto także zatroszczyć się o przygotowanie i naukę korzystania z drapaka. Wielu posiadaczy tych zwierząt w doskonały sposób zdaje sobie sprawę jak wiele strat może wyrządzić dorastający kociak niemogący odpowiednio zdzierać swych pazurków.

Posiadając małego kotka w swym mieszkaniu warto jest także zatroszczyć się i to w pierwszej kolejności o wszystkie podstawowego rodzaju szczepienia ochronne, od tego bowiem w dosyć znacznej mierze zależeć będzie dobry stan zdrowia młodego kota. Przed przyniesieniem kota do domu również my sami sprawdźmy czy nie posiadamy jakiegoś rodzaju przeciwwskazań zdrowotnych odnośnie wspólnego przebywania z tym stworzeniem w jednym pomieszczeniu. Zdarza się, bowiem że pośród niektórych osób może zacząć występować objaw gorączki siennej czy też nawet podrażnienia skórnego w wyniku zetknięcia z okrywą włosową kota.