Mity i przesądy o kotach

Dosyć często się słyszy, że kot jest fałszywym zwierzęciem. Niestety jest to bardzo krzywdzący dla nich mit. Koty jak mało, jakie zwierzęta potrafią w prosty i bezpośredni sposób wyrazić, co czują, one nie ukrywają swoich uczuć są nad wyraz szczere. Oczywiście, aby się o tym przekonać trzeba wykazać odrobinę dobrej woli, żeby dobrze zrozumieć znaki, które on nam przekazuje.

Kot jest złośliwy to następny z fałszywych mitów. Większość złośliwości, które mogą popełnić koty wynikają przede wszystkim przez brak zajęcia. Jeśli cały dzień siedzą same w domu, nie mając żadnego zajęcia to bardzo się nudzą, gdy to zdarza się zbyt często mogą popaść w depresję lub spróbować zawalczyć o zainteresowanie właściciela. Kot próbuje wtedy zwrócić naszą uwagę przez zniszczenie czegoś, zrzucanie czy zbytnie hałasowanie. Wtedy właśnie większość ludzi uznaje to za złośliwość kota, nie biorąc pod uwagę, że takie zachowanie może być spowodowane jego cierpieniem i chęcią zwrócenia na siebie uwagi.

Koty śmierdzą, po części ten mit ma realne podłoże, gdyż w pomieszczeniu, gdzie przebywa niewykastrowany kocur lub tam, gdzie nie dba się o czyszczenie kuwet albo u posiadaczy zbyt dużej ilości kotów tak może się zdarzyć, że zapach jest bardzo nieprzyjemny. Niestety temu nie są winne koty, lecz ludzie, którzy nie sprzątają lub nie wykastrowali dorosłego już kocura. Koty są bardzo higienicznymi zwierzętami i same potrafią zadbać o własną czystość, nawet, gdy są bardzo chore próbują, choć częściowo się umyć. Koty mało, kiedy kąpane lub wcale pachną bardzo przyjemnie.

Bardzo starym i nie do końca prawdziwym mitem jest to, że koty roznoszą choroby. Prawdą jest to, że człowiek może się od kota zarazić kilkoma chorobami, ale nawet tymi samymi można zarazić się od psów. Oprócz wścieklizny większość z tych chorób jest niegroźna i dosyć łatwo wyleczalna. U kota przeważnie widać, że jest on chory, a więc wystarczy odrobina ostrożności przy kontakcie z obcymi kotami. Przerażającą informacją często krążącą wśród ludzi jest to, ze kot zaraża toksoplazmozą, ale w tym przypadku głównym źródłem zakażenia jest surowe mięso, niemyte owoce, warzywa, a nawet praca w ziemi. Odpowiednio zadbany i odrobaczony kot dla człowieka nie jest zagrożeniem.

Czarny kot przynosi pecha to bardzo stary i śmieszny mit. Wszyscy właściciele czarnych kotów nie powinni w tym przypadku żyć szczęśliwie. Prawdopodobnie ten mit pochodzi z dawnych czasów, gdy czarownice wioskowe, żeby dodać sobie więcej tajemniczości posiadały czarne koty. W ten sposób właśnie czarny kot zaczął kojarzyć się wśród ludzi z klątwami, czymś nieznanym i niepokojącym.

Kolejny nieprawdziwy mit to, że koty muszą pić mleko. Właśnie nie powinny go pić, ponieważ u dorastających kotów może powodować biegunki i wzdęcia. Koty żyjące na wsi oraz wolno żyjące nie raz przez dobre chęci ludzi, którzy dawali im do picia mleko myśląc, że to ich przysmak i jest im ono potrzebne, nie umiejąc go strawić, kot miał biegunkę. To powodowało zbyt częste problemy z trawieniem, co doprowadzało do niedoborów, osłabienia, a w konsekwencji nawet śmierć. Można podać mleko, ale oczywiście z umiarem.

Koty duszą noworodki – mit czy prawda? Posiadając w domu kota, w którym jest niemowlę trzeba przez klika pierwszych dni obserwować uważnie jego zachowanie. Przeważnie są one bardzo troskliwe i opiekuńcze w stosunku do maleńkiego dziecka. Koty bardzo chcą ogrzać dziecko i w tym celu mogą się na nim kłaść, dlatego w tym przypadku konieczny jest nadzór. Jeżeli kot układa się obok dziecka to nie musimy się obawiać, ponieważ kocie ciepło i mruczenie bardzo dobrze wpływa na spokój oraz rozwój ludzkiego dziecka.

Koty są samotnikami. Zastanawiając się nad tym mitem to nawet niezbyt wiadomo skąd on się wziął chyba, dlatego, że koty często porównuje się z psami. Koty nie polują w stadach, ale to wcale nie oznacza, że są samotnikami i nie potrzebują nikogo innego do życia. Niektóre koty bardzo się lubią i cały czas potrafią okazywać sobie czułość. Inne koty tylko się akceptują, a jeszcze inne w ogóle się nie tolerują albo chcą dominować. Takie zachowania są często spotykane wśród innych gatunków zwierząt, a nawet i u ludzi, a to nie świadczy wcale o tym, że są samotnikami.

Koty nie chorują na wściekliznę. Niestety prawda jest taka, że wszystkie ssaki, w tym właśnie koty mogą zachorować na wściekliznę. Dlatego tak samo jak psy, koty również trzeba regularnie szczepić przeciwko tej chorobie.

Mitem jest także to, że dodanie czosnku do karmy dla kota pomoże mu w zwalczeniu pasożytów przewodu pokarmowego. Czosnek na pewno poprawi walory smakowe jego jedzenia, ale nie ma to żadnego wpływu na robaki żyjące w przewodzie pokarmowym kota. Skutecznie wyleczą te pasożyty środki zlecone przez weterynarza.

Kot swoich wąsów używa do badania otoczenia, czyli traktuje je jak czujniki, a nie do zachowywania równowagi, choć krąży mit, że zmysł równowagi kota umieszczony jest w jego wąsach.

Koty przebywające w domu niczym się nie zarażą. To akurat nie jest prawdą, ponieważ nawet zamknięte koty narażone są na zarazki, które przenoszone są drogą powietrzną czy przyniesione mogą być przez właściciela na ubraniu czy obuwiu.

Kolejny mit bardzo krzywdzący koty jest to, że każda kotka, choć raz w swoim życiu powinna mieć młode. Przez takie podejście wiele kotków zostało wyrzuconych, otrutych czy utopionych. Właśnie takie bezmyślne rozmnażanie doprowadza do przepełnionych schronisk. Ciąża u kotki może także ujawnić ukryte choroby. Nie istnieją żadne udowodnione medyczne przypadki, aby kotka rodziła właśnie dla zdrowia.

Koty kastrowane automatycznie przybierają na wadze. Koty tak samo jak ludzie tyją, gdy za dużo jedzą i mają mało ruchu. Gdy kot zostanie wykastrowany w momencie jak jego zapotrzebowanie energetyczne ze względu na rozwój jest jeszcze spore to istnieje niestety duże niebezpieczeństwo, że może on pozostać przy swoich zwyczajach żywieniowych i bardzo szybko utyje. Właściciele kotów wykastrowanych nie powinni przekarmiać swoich pupili i zapewnić im odpowiednią ilość ruchu.

Często powtarzanym mitem jest to, że koty powodują bezpłodność. Na ten temat nie ma żadnych potwierdzonych naukowych czy praktycznych wziętych z życia dowodów. Jest to stwierdzenie nieprawdziwe.

Mitem i to bardzo zabawnym jest również to, że koty przeważnie hodują stare panny. Stwierdzenie wyssane z palca, bo wiele osób i to wcale nie samotnych posiada te zwierzęta.