Kot norweski leśny

Kot norweski leśny jest jedną z kocich odmian, której powstanie przypisuje się naturalnemu skrzyżowaniu jego pierwotnej postaci z typową odmianą kota domowego, zapuszczającego się czasami w lasy skandynawskie. Kot ten w pierwszym okresie swego występowania w naturalnej postaci miałby zamieszkiwać przede wszystkim zimne regiony skandynawskie. W związku z faktem zamieszkiwania tych ziem przez tą rasę, koty te wykształciły w sobie szczególne właściwości przystosowawcze do życia w chłodnym i nieco trudniejszym klimacie.

Istnieją również teorie mówiące, że rasa tego kota dotarła na ziemie Norwegów wraz z podróżującymi Wikingami. Miałyby być one zabierane na pokład statku walecznych Wikingów w celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się gryzoni pustoszących spiżarnie tych mężnych wojów.

Można powiedzieć, że kot norweski leśny odegrał pewną role w kształtowaniu przypowieści i bajań ludowych związanych z legendami tego kraju. Z pierwszymi doniesieniami odnośnie tej rasy spotkać się można już pod koniec XIII wieku. Wskutek obsadzenia tego kota w niektórych norweskich legendach pod postacią sprzymierzeńca leśnych nimf, zaczął on się w pierwszym okresie swego występowania cieszyć zwiększoną popularnością, zwłaszcza pośród mieszkańców osad wiejskich.

Natomiast zdecydowanie zwiększoną popularność tej rasy pośród mieszkańców miast i miasteczek przypisuje się dopiero latom powojennym. Wtedy to też kot norweski leśny, nazywany także skogkatt, został uznany przez skandynawski niezależny związek hodowlany, miało to miejsce w 1972 roku, natomiast trzy lata później w 1975 roku powstał pierwszy klub miłośników rasy kota norweskiego nazwany Norsk Skogkattring. Działania klubu i sympatyków tej rasy doprowadziły do tego, że w dwa lata później rasa zostaje uznana przez FIFe, poczym koty te trafiają na kontynent amerykański i zaczynają odnosić sukcesy podczas wystaw organizowanych w Stanach Zjednoczonych.

Charakter i usposobienie

Odmiana kota, jaką jest norweski leśny jest jedną z dość dobrze porozumiewających się z innymi gatunkami zwierząt zamieszkującymi wspólnie z nim pod jednym dachem. Z reguły jest stworzeniem otwartym na otaczający go świat i przyjacielsko do niego nastawionym. Jest rasą kota inteligentnego lubiącego towarzystwo ludzi i możliwość wspólnego przebywania z nimi, lubi pieszczoty połączone czasem z zabawą. Jest to kot niezbyt dobrze znoszący dłuższe przebywanie samemu, dlatego też korzystnym rozwiązaniem w jego przypadku okazuje się możliwość przebywania wspólnie z innym kotem. Jak przystało na prawdziwego potomka naturalnych leśnych kotów jest on stworzeniem żywym i niezmiernie ciekawskim, obdarzonym wyostrzonymi zmysłami i czujnym charakterem. Jest jedną z odmian kota uwielbiającego wręcz skoki i wspinaczki po drzewach, kot posiadający również silny instynkt łowcy, dlatego też są odmianą kota wymagającego większej przestrzeni, którą wykorzystują zazwyczaj do zabawy i biegania.

Wygląd i typ sylwetki

Jedną z cech bardzo charakterystycznych dla rasy kotów norweskich leśnych jest ich niesamowicie puszysty i długi ogon, na którym długość włosa może wynieść blisko 30 centymetrów. Podniesiony pionowo ku górze potrafi prezentować się naprawdę w wyjątkowo imponujący sposób. Równie efektownie wygląda grzywa tych kotów wykorzystywana przez nie w charakterze „straszaka” przeciwko ewentualnemu napastnikowi. Rasa tych kotów może występować w niemalże wszystkich wariantach kolorystycznych poza kolorami i oznaczeniami typowymi dla kotów syjamskich, lila oraz chocolate. Ich kolor oczu jest zazwyczaj zgodny z barwą okrywy włosowej. Zabarwienie futra kota norweskiego może się zmieniać od jaśniejszego po nieco ciemniejsze wraz z upływem lat zwierzęcia. Niektóre osobniki tych kotów mogą przybierać umaszczenie niespotykane w zasadzie pośród żadnych innych przedstawicieli kocich odmian i być koloru bursztynowego lub jasno bursztynowego. Jedną z wyjątkowych cech tych kotów i spotykaną wyłącznie pośród tej rasy jest możliwość schodzenia z drzew głową w dół, zawdzięczać to mogą wyjątkowemu rozstawowi pazurów u swych łap. Są poza tym stworzeniami posiadającymi muskularną i dosyć zbitą budowę swego ciała, niektóre osobniki zwłaszcza typu męskiego mogą osiągać wagę około 10kg.

Zdrowie i pielęgnacja

W związku z faktem, iż kot norweski leśny jest jedną z naturalnych ras kota a jego pochodzenie przypisywane jest trudnym rejonom surowej Skandynawii uchodzi pośród wielu hodowców za jedną z bardziej zdrowych ras kota domowego. Odmiana kota przepadającego za surowymi rybami, należy jednak zachować nieco zwiększoną ostrożność w podawaniu surowego mięsa tym zwierzętom, warto w przypadku tej jak i innych kocich odmian zatroszczyć się o odpowiednio zbilansowaną dietę.

Pomimo faktu posiadania przez tą rasę długiej sierści nie wymaga ona nazbyt specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy jeden lub dwa razy w tygodniu ją przeczesać grzebieniem obrotowym by zapobiec tworzeniu się kołtunów, nieco częstsze czesanie jest właściwie wskazane w jego przypadku w okresie linienia. Norweski leśny jest odmianą kota, któremu nie jest straszny nawet nieco znaczniejszy spadek temperatury, jest kotem zaliczanym do kotów posiadających okrywę włosową rodzaju półdługowłosego.

Cena kota norweskiego leśnego waha się:                                

z rodowodem 800-1600 złotych

bez rodowodu 450 złotych