Karmy

W trosce o zdrowie naszych milusińskich i ich ładny wygląd, staramy się żywić ich jak najbardziej odpowiednią dla nich karmą. Przed wyborem rodzaju karmy pojawia się przeważnie jedno z najczęściej zadawanych pytań.

Jakiego rodzaju karmę wybrać?

Gotową w postaci suchych chrupków, mokrą w puszce, czy też może nastawić się na przygotowywanie jej przez nas samemu?

Odpowiedzi na to pytanie jest w zasadzie tyle, ilu jest producentów karmy, weterynarzy i kocich opiekunów. Wybierając odpowiednią karmę dla naszego ulubionego „tygryska” pamiętajmy jednak, że kota karmimy wyłącznie karmą dla kotów, nie podajemy mu karmy dla psa. Wybrana karma powinna być oczywiście dobrej jakości. Postarajmy się unikać podawania kotu karm tanich i słabo opisujących swój skład. Zwróćmy także uwagę na fakt jej znacznego urozmaicenia, co wpłynie na fakt, iż nasz pupil nie przywiąże się zbytnio do jednego rodzaju podawanego mu jedzenia. Poza powyższymi aspektami, zróżnicowanie kociej diety ma oczywiście zasadniczy wpływ na jego właściwy rozwój. Koty są gatunkiem zwierząt, które same potrafią dopasować odpowiednią ilość zjadanego pokarmu do swych potrzeb. W zasadzie nie przejadają się, nie mniej jednak podawany im pokarm powinien być właściwie dobrany do ich indywidualnych potrzeb i aktywności fizycznej.

  • Karma sucha.

Dobór odpowiedniej karmy w postaci suchej nie zawsze okazuje się być tak prosty jak by to się mogło nam wydawać z początku. Wybierając tego rodzaju karmę na jej opakowaniu jest zazwyczaj odnotowana dzienna porcja w oparciu o wagę naszego kota. W większości przypadków opis składu karmy ogranicza się do podania w postaci ogólnej składników w niej występujących. Brak jest dokładniejszego rozbicia ilości każdego ze składników zawartych w karmie. Pamiętajmy, zatem by wybierać karmę zawierającą opis analityczny jej składu. Skład lepszej jakościowo karmy może wyglądać między innymi w następujący sposób; białko 32%, tłuszcze 20%, popiół surowy 8,5%, włókno surowe 2,5%, wapń 1,3%, wilgotność 9%. Dobra jakościowo karma podaje także zawartość witamin, dodatków i jej wartości energetycznej. W składzie słabszej jakościowo karmy nie znajdujemy tak dokładnego opisu a zawartość białka i tłuszczy jest zdecydowanie niższa. Warto zwrócić uwagę na ilość składnika roślinnego w tej postaci karmy. Nasze domowe „tygryski” to typowi przedstawiciele gatunku mięsożernego i w swej diecie potrzebują przede wszystkim mięsa. Zawarte w nim białko jest lepszej jakości niż te roślinne i jest dużo łatwiej przyswajalne przez organizm kota. Odpowiednia zawartość składników wybieranej przez nas karmy, będzie podstawą właściwego żywienia naszego domowego pieszczocha. Na pewno nie powinniśmy wybierać karmy zawierającej w swym składzie;

– dużą ilość konserwantów i sztucznych barwników,

– mięsa i innych wyrobów bez określenia ich dokładnej nazwy i pochodzenia,

– wybieranej tylko na podstawie przekazu reklamy telewizyjnej.

  • Karma mokra(wilgotna).

Spotkamy się z nią w postaci różnorakich puszek, saszetek czy też tacek. Dużym plusem podawania tego rodzaju karmy naszemu kotu jest fakt, iż będzie ona w stanie dostarczyć mu pewne ilości wody. Niestety karma mokra ma to do siebie, że może być przyczyną szybszego odkładania się kamienia nazębnego u naszego pieszczocha. Schemat wyboru tego rodzaju karmy jest podobny jak w przypadku wyboru karmy suchej. Różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na zupełnie innej konsystencji niż w przypadku suchej karmy. W przypadku posiadania jednego kota dobrze jest, gdy mamy możliwość dokonania zakupu opakowania nieco mniejszego. Rozwiązanie to pozwala na zużycie karmy w ciągu jednego, dwóch dni. Koty niechętnie jedzą starszy pokarm z otwartej już puszki. W przypadku kilku kotów zdecydowanie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zakup większego opakowania.

Karma domowa

Rodzaj karmy, której przygotowanie wiąże się z dokonaniem zakupu odpowiednich produktów. Produktami tymi będzie świeże mięso, z wyłączeniem surowego mięsa wieprzowego. Tego rodzaju mięsa nasz pupil nie powinien otrzymywać. Inne mięsa podawane w stanie surowym przemróźmy przez okres 24h. Nie podajemy ich nigdy bezpośrednio po wyjęciu z lodówki. W podawanym mięsie powinny znaleźć się chrząstki i ścięgna, nie dotyczy to oczywiście mięsa rybiego, w którym nie powinny znajdować się ości. Również w przypadku mięsa drobiowego unikajmy podawania naszemu pupilowi kości kurczaka, są one nazbyt kruche i mogą być przyczyną zadławienia się kota. W przypadku chęci nakarmienia kota kurzym jajem podajemy mu samo żółtko, bez białka. Po za tym kot powinien otrzymywać choćby w minimalnych ilościach warzywa i owoce najlepiej w formie startego dodatku zawartego w swym pokarmie. Wskazane jest przemieszanie karmy przez nas przygotowywanej z karmą gotową.

BARF

W rozwinięciu Biologically Appropriate Raw Food lub też „biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”. Podawanie tego rodzaju karmy polega na dostarczeniu naszemu „kocurkowi” pożywienia w postaci surowej. W skład karmy wchodzi pokarm w postaci najbardziej zbliżonej do tego, który byłby zjadany przez niego w środowisku naturalnym. Największą ilość, około 70-74% stanowią kości i mięso w stanie surowym. W karmie tej zastosowano wiele rodzajów mięsa, będzie to między innymi cielęcina, wołowina, mięso drobiowe. Także surowe ryby pochodzenia morskiego znajdują się pośród jej składników. Najbardziej wartościowe okazują się w tym przypadku sardynki zawierające kwasy tłuszczowe omega3. Ostrożnie natomiast należy postępować z podawaniem mintaja, jego duża ilość może być przyczyną niedokrwistości. Nie podajemy naszemu kotu ryby wędzonej. Nieco mniej 18-22% składu BARF, to wszelkie podroby(wątróbki, płucka, żołądki, itp.) zapewniają one organizmowi kota dostarczenie kwasu tłuszczowego, witamin i dobrej jakości białka. Około 8-10% to różnorakie surowe dodatki tego typu jak jaja, jogurty, oleje. Nie podajemy oleju spożywczego, najbardziej wskazany to rybi tran. W przypadku jogurtu najlepszym jest naturalny, bez zawartości cukru, zawierający żywe kultury bakterii. Najmniejszą część tej diety stanowią warzywa i owoce, w przybliżeniu od 2-5%. Opierając się na stosowaniu w jadłospisie naszego kota diety BARF pamiętajmy o suplementach witaminowych.

Podawanie naszemu pieszczoszkowi właściwej karmy to także zapewnienie mu stałego dostępu do świeżej wody.