Żywienie młodych kotów

Żywienie młodych kotów

Każda osoba planująca pobyt kota w swym mieszkaniu powinna zdawać sobie sprawę jak ważny dla jego organizmu jest odpowiednio prowadzony proces żywieniowy. Proces ten jest szczególnie ważny w przypadku posiadania młodego kociaka, który stosunkowo niedawno został odstawiony od pokarmu kotki. Zapewnienie młodemu kociakowi odpowiedniej karmy ma zasadniczy wpływ na jego ogólny rozwój, sprawność i nastrój. Zarówno młode kocięta jak i te nieco starsze, czy też koty już całkiem dorosłe charakteryzują się specyficznymi dla siebie potrzebami żywieniowymi. W okresie wzrostu, szczególnie ważne jest sprostanie im poprzez podawanie najbardziej wartościowego pokarmu. Powinien być on odpowiednio zbilansowany pod względem zawartych w sobie wartości i dostarczyć wszystkich podstawowych i niezbędnych składników odżywczych dla naszego małego kotka. W jego początkowej diecie szczególnie ważną rolę spełnia odpowiednio wysoka zawartość tłuszczy i białka. Młode kocię wymaga także dostarczenia jego organizmowi większych ilości wapnia, są one nieco wyższe niż w przypadku kota dorosłego.

  • Początki.

Oczywiście jak u wszystkich ssaków tak i u naszego małego kotka jego pierwszy okres rozwoju wiąże się ze spożywaniem tylko i wyłącznie matczynego mleka. Okres ten trwa zazwyczaj do ukończenia czwartego tygodnia życia. Jest to jeden z najważniejszych okresów w życiu każdego kota. Okres ten, bowiem odzwierciedli się w późniejszym rozwoju psychofizycznym i dorosłym życiu każdego kota. W przypadku, kiedy to dochodzi do sytuacji, kiedy kocia mama pozostawia maleńkie kocie lub nie może brać udziału w jego wychowaniu z innych przyczyn, możemy spróbować swych sił w zakresie zastępczego wykarmienia młodego kota. Nim zdecydujemy się na zabranie do swego mieszkania znalezionego kotka upewnijmy się, że jest tak w rzeczywistości. Czasami zdarza się, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa swym małym, kotki przenoszą je z jednego miejsca w drugie. Dotyczy to oczywiście kotów wolno żyjących, niemających opiekuna. Jeśli jesteśmy pewni, że kociak pozostał bez mamy i podejmiemy decyzję o jego wykarmieniu musimy zaopatrzyć się w małą buteleczka zaopatrzona w smoczek i specjalnie przygotowaną substancję mleko-zastępczą ewentualnie najzwyklejsze mleko w proszku dla niemowląt. Pamiętajmy żeby unikać karmienia małego kotka krowim mlekiem. Na pozór wielu obiegowym opiniom krowie mleko nie jest najlepszym rozwiązaniem odnoszącym się do wykarmienia małego kota. Posiada ono nazbyt dużą zawartość laktozy powodującej zaburzenia w jego przemianie materii. Wszystkie dzienne karmienia powinny być podawane najlepiej w dwugodzinnych odstępach, nocne natomiast z zachowaniem 3-4godzinnej przerwy. Poza odpowiednio dobraną częstotliwością karmienia kociąt ważnym jest zapewnienie im z naszej strony właściwej temperatury otoczenia. Ta najwłaściwsza przez pierwsze kilka, kilkanaście dni powinna wynosić 23-28C°. Wszystkie zdrowo rosnące i odpowiednio odżywiane kocięta w tym okresie powinny przybierać na wadze w granicy 15-40 g. dziennie, jest to zależne oczywiście w znacznym stopniu od rasy kota.

  • Z mleka matki na karmę.

Przeważnie po ukończeniu 4 tygodnia życia powinniśmy zacząć naszemu młodemu kociakowi zmieniać podawany pokarm. Przechodzimy stopniowo w tym okresie z podawania mu mleka na podawanie pokarmu o charakterze stałym, mającego postać karmy treściwej. W początkowym okresie wskazane jest podawanie wyjątkowo niewielkiej ilości karmy mokrej ewentualnie karmy suchej zwilżonej odrobiną wody. Pamiętajmy o tym, aby pokarm podawany był na małym i płaskim talerzyku. Z biegiem czasu odstępujemy od namaczania suchej karmy przechodząc na podawanie jej w postaci całkowicie suchej. Codzienna ilość w znacznej mierze zależała będzie od tego jak aktywny jest nasz pupil i jego procesu metabolicznego. Od najmłodszych dni koty powinny być karmione kilka razy dziennie dostając przy tym odpowiednio dobrane dawki pożywienia. W okresie tym najlepiej jest karmić kocięta mniejszymi odpowiednio dopasowanymi dawkami pożywienia. Jako że jest to okres pojawienia się ząbków kota zwróćmy szczególną uwagę na to, aby podawana mu przez nas karma była w stanie w znaczący sposób zachęcić naszego pupila do jej zjadania.

  • Pokarm stały.

Przeważnie wraz z ukończeniem drugiego miesiąca swego życia zdecydowana większość młodych kociąt zaprzestaje spożywania matczynego pokarmu. Ich główną podstawą żywieniową staje się pokarm stały. Co nie zmienia faktu, iż nadal niezwykle ważnym jest podanie kociętom odpowiednio zbilansowanego pożywienia. Jednym z lepszych rozwiązań w tym przypadku jest podawanie dorastającym wciąż jeszcze kotom gotowej karmy. Karma ta oczywiście może być zarówno w postaci mokrej jak i suchej. Ważne, aby zawierała ona w sobie wszystkie niezbędne składniki do rozwoju naszego podopiecznego. Coraz częściej w przypadku wyjątkowo dobrej karmy spotkamy się z wieloma cennymi dodatkami sprawiającymi chociażby zwiększenie odporności naszego małego pupila. W przypadku rozpoczęcia podawania pokarmu stałego jedną z najważniejszych tego zalet będzie możliwość dostarczenia mu urozmaiconego pokarmu. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem zapewniającym nie przywiązywanie się do jednego rodzaju karmy jest naprzemienne podawanie karmy suchej, mokrej w połączeniu z gotowanym mięsem drobiowym. Pamiętajmy jednak, że układ pokarmowy naszego milusińskiego w dalszym ciągu się rozwija i nie przesadzajmy nadto ze zbyt gwałtownymi zmianami w jego pożywieniu. Młode, wciąż rozwijające się kocięta powinny być karmione 5-6 razy dziennie. Wraz z ukończeniem przez nie 4 miesiąca możemy zmniejszyć ilość podawanych posiłków do 4-5. Po ukończeniu 12 miesięcy życia właściwym jest 2-3 krotne karmienie kota w okresie jednego dnia. Niektóre koty, zwłaszcza te wysterylizowane, mogą przejawiać skłonności do tycia. W takim przypadku postarajmy się podawać taką porcję jedzenia, aby nie pozostawało ono w misce. Dobrze by było, aby nasz dorastający pupilek nie miał pokusy w formie łatwego dostępu do jedzenia. Nie dotyczy to oczywiście wody, do której to powinien mieć stały dostęp.