Żywienie kota dorosłego

Żywienie kota dorosłego

Niezależnie od swej rasy i płci każdy kot powinien otrzymywać odpowiednio dobrane proporcje żywieniowe poprawnie zbilansowanej karmy. Żywienie kota dorosłego jest przeważnie ustalane o jego typowo indywidualne potrzeby, w których to powinniśmy uwzględnić ogólny poziom aktywności naszego „mruczka”, zdolność przemiany materii i oczywiście jego wiek. Poznając w bliższy sposób zachowanie naszego kota jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób dobrać mu właściwy jadłospis. Odpowiednio zbilansowana pod tym względem dieta dla naszego pupila powinna zawierać białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu kota.  Na pewno powinniśmy unikać podawania kurzych kostek i kurzego białka w postaci surowej. Jedzone w zbyt dużej ilości mogą być przyczyną problemu z utrzymaniem właściwej ilości czerwonych krwinek w organizmie kota. Niewskazane jest także podawanie psiej karmy dla naszego małego „tygryska”.

Przyjmuje się, że dorosły kot standardowej rasy, ważący zazwyczaj od 3 do 5kg, powinien zjadać około 80g pokarmu suchego lub też pokarmu mokrego w ilościach zawartych pomiędzy 180g a 230g. należy przy tym pamiętać, że tymczasowo i nieznacznie zmniejszony apetyt naszego ulubieńca jest czymś normalnym w jego zachowaniu. Dobrym wzorem, o który możemy się oprzeć jest dostarczenie kotu 66kcal przypadających na 1 kilogram jego wagi.

  • Podstawy żywienia

Karma domowa przygotowywana przez nas indywidualnie wymagała będzie poświęcenia z naszej strony pewnej ilości czasu i przygotowań. Nie możemy podać kotu po prostu resztek ze stołu. Przygotowując domową karmę we własnym zakresie musimy uwzględnić, że receptory smakowe kota w znacznym stopniu różnią się od naszych. Jedną z zasadniczych różnic jest posiadanie przez nie organu Jacobsona łączącego ze sobą zmysł powonienia i smaku, dzięki temu narządowi wąchając półotwartym pyszczkiem zapach potrawy mogą jednocześnie ją smakować. Pozostałe kubki smakowe kota znajdują się na podniebieniu, ściankach gardła oraz bocznych i tylnej stronie kociego języka. Kot nie rozpoznaje smaku słodkiego a w związku z bardzo słabą tolerancją cukru jego spożycie kończy się dosyć często objawami biegunki. To między innymi, dlatego też koty nie powinny otrzymywać krowiego mleka. Zawarta w nim laktoza jest przyczyną wyżej wymienionych objawów.  Umiejętnie dobrane podstawy żywieniowe kota powinny przyczynić się do zapewnienia mu wysokiej wartości zróżnicowanego pokarmu. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasz kot będzie się zdrowo chował zachowując właściwą równowagę psychiczną i fizyczną dla swego organizmu.

W podstawowym jadłospisie każdego kota powinno, zatem znajdować się;

  •  Białko wpływające na jego wzrost i kondycję. Jego źródłem jest mięso, jajko i ryby, przy czym należy pamiętać żeby nie podawać kotu ryby w postaci wędzonej. Warto zaznaczyć, że bardziej niebezpiecznymi są w tym przypadku ryby. Zachowajmy umiar z ich podawaniem także w postaci surowej lub gotowanej. Zbyt duża ilość może przyczynić się do powstawania kamienia w przewodzie moczowym i pęcherzu kota.
  • Tłuszcze przyczyniają się do lepszego wyglądu futerka kota. W znaczący sposób poprawiają jego siły witalne i ogólną energię. Ich bogatym źródłem jest przede wszystkim mięso i ryba. Nie podajemy kotu mięsa wieprzowego. Brak dostatecznej ilości tłuszczy w organizmie kota odbić się może niekorzystnie na jego układzie nerwowym.
  • Węglowodany to podstawowe źródło energii kota znajdujące się w warzywach, ziemniakach oraz ryżu. Podajemy je w niewielkiej ilości.
  •   Substancje mineralne i witaminy – od nich to przede wszytki jest uzależniony prawidłowy rozwój naszego kociego pupila. Zarówno brak jak i nadmiar witamin w większej ilości może wpłynąć na zły stan zdrowia naszego kota.

W trosce o zdrowie naszego kota pamiętajmy o częstotliwości jego karmienia. Najbardziej zalecana jest ta gdzie pokarm podajemy od trzech do czterech razy w ciągu dnia. Co ważniejsze należy pamiętać, aby w przerwach pomiędzy podawanym posiłkiem nie ulec „miauczącemu szantażowi” naszego ulubieńca i nie dokarmiać go przekąskami. W ten sposób możemy w szybki sposób doprowadzić go do stanu znacznej nadwagi. Aby do tego nie dopuścić należy przede wszystkim zapewnić naszemu kotu odpowiednią ilość ruchu. Aktywność fizyczna w przedziale zawartym pomiędzy 30-45 minut każdego dnia wyjdzie bez wątpienia na zdrowie naszemu kotu. Zauważywszy u naszego pupila tendencję do nadwagi zastanówmy się nad wprowadzeniem niskokalorycznej karmy dla kotów.

W związku ze zwiększonym tempem życia wiele osób posiadających kota decyduje się na zastosowanie rozwiązania w postaci gotowej karmy suchej lub mokrej dostępnej na półkach sklepowych. Jest ono o tyle wygodniejsze, że jej podanie nie wymaga z naszej strony poświęcania czasu na jej właściwe przygotowanie. Wybierając taką karmę pamiętajmy jednak, aby zwrócić uwagę na to, co jest zawarte w jej składzie. Unikajmy podawania tych najtańszych karm w postaci tzw. „tuby”. Jakościowo dobra karma będzie zawsze zdecydowanie droższa od tej zawierającej niższe wartości odżywcze. Skład lepszej karmy jest zazwyczaj dokładnie opisany przez jej producenta. Przeważnie też nie będzie ona zawierała w sobie żadnego rodzaju barwników. Wykorzystując gotowe karmy pamiętajmy o ich mieszaniu, czyli podawaniu naszemu podopiecznemu naprzemiennie karmy w postaci suchej i mokrej.

  • Karmiące i ciężarne.

W okresie tym kotki potrzebują niejako dwa razy więcej wartościowego składnika odżywczego. Jednym z często stosowanych rozwiązań jest w tym przypadku zapewnienie przyszłej kociej mamie w miarę stałego dostępu do suchej karmy. Wraz z wejściem w okres 4 tygodnia ciąży postarajmy się, aby przyszłej mamie uzupełnić jej jadłospis w większą ilość odżywek zawierających substancje z grupy aminokwasów egzogennych i preparaty zawierające składniki witaminowo-mineralne. Nie zapomnijmy też o stałym dostępie do wody. Dostęp ten powinny mieć oczywiście zagwarantowany nie tylko kotki ciężarne i karmiące, ale także młode kocięta i dorosłe koty.