Żywienie kota

Żywienie kota

Koty będąc stworzeniami nader inteligentnymi są w stanie dosyć szybko zaobserwować zmiany odnośnie podawanej im karmy. Nie jest też tajemnicą, że wraz ze wzrostem upodobania i zmianą walorów smakowych podawanej karmy przyzwyczajają się one do tych najbardziej im smakujących. Przyzwyczajenia te przyczyniają się z reguły do tego stanu rzeczy, iż trudno jest powrócić do wcześniej podawanej im karmy. Oczywiście my sami nie możemy, a przynajmniej nie powinniśmy ulegać tej formie szantażu ze strony naszego pupila i powinniśmy postarać się o zapewnieniu mu odpowiednio dobranej karmy gwarantującej właściwy rozwój oraz ładny i zdrowy wygląd sylwetki. Dlatego też niezmiernie ważny okazuje się być umiejętny dobór kociej karmy w celu zaspokojenia wszystkich potrzeb kociego organizmu.

Rozpatrując kwestie żywieniowe naszego kota spotkamy się niejako z dwiema możliwościami. Będzie to karma w postaci suchej oraz karma w tzw. postaci mokrej. Oczywiście istnieje także możliwość samodzielnego przygotowania pokarmu dla naszego pupila. Mając na uwadze prawidłowy rozwój kota i zapewnienie mu wszystkich niezbędnych składników żywieniowych należy zwrócić przede wszystkim baczną uwagę na znaczne urozmaicenie podawanego mu przez nas pokarmu. W oparciu o zachowanie odpowiednich proporcji w doborze pokarmu mamy możliwość uniknięcia poważnych niedoborów jak i znacznego przedawkowania, co po niektórych składników pokarmowych. Dotyczyć to będzie zwłaszcza kotów bardzo rzadko wychodzących na zewnątrz mieszkania.

Jedną z ciekawostek żywieniowych kotów będzie dla wielu z nas fakt konieczności zapewnienia mu dostępu do świeżej trawy. Trawa, będąc jednym z bogatszych naturalnych źródeł soli mineralnej i kwasu foliowego, zapewnia właściwy rozwój komórek. Ma ona także doskonałe właściwości przeczyszczające, co jest niezmiernie ważne w przypadku linienia kota i czyszczenia poprzez lizanie przez niego swej sierści. Zjadając trawę kot ma możliwość pozbycia się ze swego żołądka kłaczków sierści. Dostarczając mu źródła trawy lub młodych pędów zboża unikniemy również podgryzania przez naszego pupila kwiatów, które w niektórych przypadkach mogą zawierać w sobie substancje toksyczne i okażą się być dla niego trującymi.

W przypadku kotów karmienie powinno odbywać się na zasadzie podawania im małych porcji pożywienia. Porcje te powinniśmy podawać kilka razy dziennie, związane to jest z naturalną specyfiką gatunku. Pamiętajmy też, że każdy kot jest zwierzęciem mięsożernym, czyli poza wspomnianymi wcześniej solami i witaminami potrzebował on będzie białka, tłuszczu i węglowodanów. Przygotowując samodzielnie karmę naszemu podopiecznemu postarajmy się, zatem aby;

  •  Mięso było świeże. Niewskazane jest podawanie kotom wieprzowiny i mięsa w surowej jego postaci. Takie mięso, bowiem może zawierać w sobie skażone bakterie. Postarajmy się też o zapewnienie kilku gatunków mięsa, wpłynie to na większą wartość podawanej przez nas karmy. Mięso nie musi być najlepszej jakości, ważne żeby nie było solone i nie zawierało dodatków innych przypraw i dodatków roślin cebulowych. Zamiast nich możemy dodać nie wielką ilość szpinaku, groszku czy też utartej marchewki.
  • Uważajmy z ilością podawanej wątróbki i nerek, niewskazane jest przedawkowanie składników się w nich znajdujących. Są to przeważnie różnorakiego rodzaju toksyny odkładające się w nich w trakcie chowu zwierzęcia. Zamiast niej podawajmy naszemu podopiecznemu serduszka drobiowe lub żołądki. Zarówno jedne jak i drugie zawierają wiele wartościowych substancji.
  • Zapewniamy naszemu podopiecznemu stały dostęp do świeżej wody. W przypadku krowiego mleka należy zrezygnować z jego podawania. Nasz pupil może mieć problemy związane z przyswojeniem zawartej w mleku laktozy, co uwidoczni się objawami biegunki. Zamiast krowiego mleka możemy zacząć podawać specjalne mleko dla kotów lub jogurt.
  • Warto także jest zwrócić uwagę na ilość podawanych ryb. Najlepiej, gdy są podawane raz w tygodniu w postaci surowej lub gotowanej nie zawierające ości. Niewskazane jest podawanie ryby wędzonej.

Na pewno nie powinniśmy podawać naszemu pupilowi jedzenia bezpośrednio z lodówki jak i karmić go tanimi karmami zawierającymi dużą ilość konserwantów. Oczywiście niedopuszczalne jest podawanie karmy w postaci nieświeżej. Natomiast przed zakupem jakiejkolwiek nowej karmy i podaniem jej naszemu kotu zapoznajmy się z opisem składników w niej zawartych. Żywienie kotów w oparciu o resztki z obiadu lub inne niezjadane przez nas produkty wiąże się w wielu przypadkach z serwowaniem naszemu ulubieńcowi wielu dolegliwości i różnorakich schorzeń. Każdy kot, zwłaszcza ten żyjący w mieszkaniu i z bardzo rzadka opuszczający jego wnętrze, powinien otrzymywać wartościowy pokarm. Pokarm ten powinien być oczywiście podawany na płaskim talerzyku, dzięki temu, bowiem nasz kot ma lepszą możliwość dostępu do pokarmu niż ma to miejsce w przypadku wysokiej miseczki.

Pamiętajmy też, że i na pokarm i na wodę powinien posiadać oddzielne naczynie. Oczywiście oba naczynia powinny być czyszczone każdego dnia. Zapewnienie właściwej diety zawierającej odpowiednio zbilansowany pokarm to podstawy właściwego żywienia naszego pupila. Poza tymi wymienionymi sposobami żywienia wielu opiekunów korzysta z gotowej karmy dostępnej w coraz to większej ilości sklepów i supermarketów. Dokonując wyboru zwróćmy szczególną uwagę na fakt późniejszego zachowywania się naszego kota po zjedzeniu podanego mu pokarmu. Nie zawsze i nie wszystkie, bowiem okazują się być w pełni odpowiednie dla gustów i upodobań naszego małego przyjaciela.

Pamiętajmy także, że dużym błędem z naszej strony będzie podawanie naszemu kotu pożywienia przeznaczonego dla innego naszego domowego przyjaciela, którym to jest pies. Oba gatunki mają zupełnie inne zapotrzebowanie żywieniowe na poszczególne składniki zawarte w ich pożywieniu.