Kot bengalski

Kot bengalski

Kot bengalski jest jedną ze stosunkowo młodych kocich ras. Według znacznej liczby doniesień naukowych pochodzenie rasy kota bengalskiego znanej w dzisiejszej postaci, przypisywane jest krzyżowaniu dzikich kotów bengalskich z kotami w typie domowym. Chciano w ten sposób uzyskać kota o umaszczeniu lampart posiadającego cechy charakteru kota domowego. Pierwszymi rasami kotów wykorzystywanych w krzyżowaniu tej rasy były między innymi koty burskie oraz koty egipskie, podczas dalszych prac związanych z krzyżowaniem rasy wykorzystano lamparta azjatyckiego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pierwsze osobniki tej rasy były na tyle dzikie, że nie opuszczały one ośrodków rozwojowych. Dopiero z upływem lat, w kolejnych pokoleniach tych kotów złagodzono drapieżność charakteru i zdecydowano się na udostępnienie tych kotów dla szerszego ogółu hodowców.

Jedne z pierwszych, dosyć znaczących i korzystnych wyników odnośnie tworzenia rasy kota bengalskiego, jako rasę kota domowego miano uzyskać na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Rasą całkowicie udomowioną i uznawaną przez wszystkie organizacje felinologiczne całego świata jest tzw. rasa SBT Bengals. Na kontynencie europejskim popularne bengale są nazywane także przez niektórych hodowców leopardetami. Odmiana ta postrzegana jest w charakterze hybrydy międzygatunkowej i uważana jest w chwili obecnej za jedną z droższych kocich ras dostępnych na dzisiejszym rynku kotów rasowych.

Charakter i usposobienie

Kot bengalski w związku z posiadaniem nieco osobliwego rodzaju genów, poprzez fakt krzyżowania tej rasy kota z lampartem azjatyckim jest jednym ze zwinniejszych zwierząt wywodzących się w obecnym czasie z rasy kota domowego. Dostanie się na wyższe partie drzew dla przedstawicieli tej odmiany kotów nie stanowi najmniejszego problemu, także pokonywanie naprawdę dość znacznych odległości nie jest dla kota bengalskiego jakimś szczególnym wyzwaniem. Chociaż może się to wydać nieco dziwne, kot bengalski jest jedną z kocich odmian dobrze znoszących wodę, należy on również do jednych z lepiej pływających zwierząt. Jednym z mankamentów tej rasy może wydać się nieco trudniejsza aklimatyzacja do pewnych zmian w jego otoczeniu, niektóre osobniki popularnego bengala mogą odznaczać się trudnością w przywiązaniu się do człowieka nimi się opiekującego. Poza tym jest to odmiana kota charakteryzującego się dosyć silnym instynktem łowczym i niesamowitym sprytem w trakcie swych kocich polowań.

Wygląd i typ sylwetki

Już druga nazwa odmiany kotów bengalskich, jaką jest nazwa leopardeta nawiązywać może w nieco bardziej bezpośredni sposób do ogólnego wyglądu kotów tej rasy. Okrywa włosowa tych kotów bowiem jest okrywa do złudzenia przypominającą futro leoparda. Sierść tej odmiany kotów jest zatem ściśle przylegająca do ciała, dosyć gęsta i jedwabista w dotyku. Ciekawostką jest bez wątpienia fakt, że futerko młodych kociąt jest o wiele bardziej pluszowe niż ma to miejsce w przypadku dorosłych osobników.  Jedną z cech charakterystycznych dla osobników tej rasy jest fakt występowania cętek i plamek w ogólnym umaszczeniu kota oraz nieco osobliwego rodzaju pierścieni na ogonie bengalaNie może także zabraknąć ciemnej pręgi biegnącej wzdłuż jego kręgosłupa.

Koty bengalskie są dużymi i dosyć krzepkimi stworzeniami. Dzięki dobrze rozwiniętym mięśniom, zwłaszcza tylnych nóg są kotami niezmiernie skocznymi, zdolnymi pokonywać dość duże odległości w trakcie wykonywanego skoku. Są to typowe koty średniego lub nawet dużego wzrostu.

Zdrowie i pielęgnacja

Zarówno zdrowie jak i pielęgnacja kota bengalskiego nie przysparza jego opiekunowi jakiegoś rodzaju większych problemów. Jest to jedna z młodszych kocich ras, odnośnie, której nie spotkano się z jakimiś szczególniejszymi dolegliwościami. Jak większość kocich ras wymaga odpowiednich szczepień i wizyt w placówce weterynaryjnej. Niektóre osobniki tej rasy mogą być narażone na choroby dziąseł oraz próchnicę zębów, w tym celu należy zadbać o odpowiednie czyszczenie kociego uzębienia.

Pielęgnacja kotów tej rasy polega przede wszystkim na codziennym głaskaniu i przytulaniu ich do siebie, nie mniej jednak zaleca się szczotkowanie kota od dwóch do trzech razy w tygodniu. Jest to rasa kota, która z reguły nie gubi zbyt znaczniejszych ilości sierści.

Cena kota bengalskiego waha się:

z rodowodem 1300-2700 złotych