Kot Tajski

Kot tajski jest w dniu dzisiejszym odmianą postrzeganą przez wiele osób za popularnego syjama nieco pierwotnego typu. Pochodzenie tej rasy jest stosunkowo dosyć krótkie gdyż jej korzenie sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku. Wyodrębnienie i odtworzenie tej rasy zawdzięczamy przede wszystkim zróżnicowanym gustom hodowców, którym nie odpowiadał wygląd obecnego syjama i w związku z tym postanowili oni przywrócić dawną rasę kota syjamskiego. Dzięki wielu hodowlanym zabiegom powstał kot niezmiernie podobny do kota syjamskiego posiadający jednak w znacznej mierze całkowicie odmienne cechy charakteru. Cechy wspólne dla tych dwóch ras to jedynie kolor okrywy włosowej i kolor ich oczu. Do odtworzenia tej rasy miały posłużyć przede wszystkim rasy kota burmskiego i kota tonkijskiego. Obecna nazwa kota tajskiego została mu nadana przede wszystkim w celu odróżnienia tego gatunku od obecnie znanego wzorca kota syjamskiego. Wzorzec rasy dla tych kotów został ustalony w USA w 1990 roku, jest to jedna z kocich ras nieuznawanych przez FIFe.

Charakter i usposobienie

Koty tajskie odznaczają się z reguły dobrym przystosowaniem do warunków, w którym przyjdzie im zamieszkiwać. W doskonały sposób odnajdą się we wspólnym przebywaniu z domownikami jak też samotnym spędzaniu czasu, który zazwyczaj po prostu przesypiają. Uchodzą za jedne z odważniejszych kotów, kotów nielękających się nawet psów i innego rodzaju dużych zwierząt. Koty tajskie nie lękają się także zbyt nadmiernego domowego rozgardiaszu. Dosyć dobrze potrafią odnaleźć się w roli wytrawnego łowcy polującego na małego gryzonia lub niedużego ptaszka. Kot tajski jest stworzeniem nader łasym na pieszczoty, mając na nie ochotę potrafi sam przyjść i się o nie upominać z rąk wybranej przez siebie osoby. Mają zazwyczaj dobry kontakt z dziećmi i nie są agresywnymi zwierzętami w stosunku do ludzi. To doskonali miłośnicy pieszczot jak też stworzenia podchodzące z tylko sobie znanym zdystansowaniem do otaczającego ich świata. Inteligentne i zazwyczaj szybko uczące się korzystania zarówno z kuwety jak i drapaczki.

Wygląd i typ sylwetki

Kot tajski jest kotem średniej wielkości, jego waga jest zawarta zazwyczaj w granicach mieszczących się w przedziale 3-5kg. Odmiana kota, który powinien posiadać niebieskiego koloru oczy i być pokrytym krótki jedwabistym włosem futra, dzięki czemu głaskając to stworzenie zyskujemy niesamowitą przyjemność dotyku. Ich okrywa włosowa pod względem kolorystycznym jest dość zróżnicowana. Warto nadmienić, iż koty tej rasy w okresie letnim posiadają nieco jaśniejszą okrywę włosową natomiast w zimie nieco znaczniej ciemnieje. Młode kocięta wywodzące się z tej rasy rodzą się zawsze białe, właściwą barwę osiągają wraz ze swym okresem rozwoju.

Zdrowie i pielęgnacja

Kot tajski uchodzi na ogół za jedną ze zdrowszych kocich ras. Dzięki swej krótkiej okrywie włosowej nie wymagają zbyt dużych zabiegów pielęgnacyjnych, cechuje je także wyjątkowo niepozorne gubienie sierści w okresie linienia. Uchodzą za stworzenia niewymagające jakiejś specjalnego rodzaju diety, zadowolą się nawet średniej jakości karmą. Oczywiście wskazane jest zastosowanie szczepień ochronnych jak i badań kontrolnych dostępnych w gabinetach weterynaryjnych. Zapewnienie właściwej opieki przyczyni się do faktu, iż na długo będziemy mogli cieszyć się towarzystwem tych uroczych zwierząt w naszym mieszkaniu.