Serengeti kot

Serengeti kot

Rasa Serengeti Cat została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych w roku 1994. Stało się to w wyniku skrzyżowania czarnych kotów orientalnych i azjatyckich bengalskich. Zajęła się tym hodowczyni z bardzo dużym, bo czterdziestoletnim doświadczeniem. Karen Sausman z hodowli Kingsmark w Kalifornii uznała, że aby stworzyć kota podobnego do Serwala niekoniecznie trzeba wprowadzać domieszki dzikiej krwi (tak jak w przypadku na przykład rasy Savannah). Co ciekawe rasa powstała niemal równolegle także w Wielkiej Brytanii. Niestety większość dużych stowarzyszeń felinologicznych jej nie uznało. Zaakceptowała ją tylko TICA (The International Cat Association, największa organizacja hodowlana w Stanach Zjednoczonych) w roku 2002.

Po przedstawieniu krótkiego rysu historycznego, zastanówmy się, co jeszcze wiemy o tym niezwykłym kocie?

Wygląd i typ sylwetki

Jak wygląda Serengeti Cat? Pomimo, że swoim wyglądem przypomina dzikiego, wschodnioafrykańskiego Serwala nie został wyhodowany z jego udziałem. Jego sylwetka jest umięśniona i została osadzona na długich nogach o grubym kośćcu (tylne nogi nie są dłuższe od przednich). Mocna postura oraz duże i silne ciało to cechy charakterystycznego jego budowy. Podobnie jak prosty grzbiet i pełna klatka piersiowa. Barki i zadek znajdują się na tym samym poziomie. Kocury tradycyjnie są większe od kotek i ważą od czterech i pół do sześciu i pół kilograma. Kotki najczęściej ważą trzy i pół kilograma (maksymalnie do pięciu i pół kilograma). Ogon nie może być zbyt długi. Sierść jest krótka i gładko przylega do ciała. Serengeti ma na futerku czarne lub brązowe pręgi lub cętki, które nie łączą się w żaden określony wzór. Należy zwrócić uwagę na to, że jednolity żółty lub szary podszerstek wyraźnie kontrastuje z krótkim włosem okrywowym. Poduszeczki wąsów, podbródek, szczęki i gardło są jaśniejsze, a nawet białe. Standard rasy dopuszcza cztery rodzaje umaszczenia: Brown Spotted, Silver Spotted, Black i Black Smoke. Hodowcy starają się także, aby The International Cat Association uznało umaszczenie „snow spotted”. Kolejną ważną cechą jest to, że głowa jest zdecydowanie dłuższa niż szersza i przypomina trójkąt. Jest trochę nieproporcjonalna, bo zdecydowanie mniejsza w stosunku do całego ciała. Specyficzne dla tej rasy jest trzymanie głowy bardzo wysoko. Duże, ustawione wysoko uszy, skierowane są do przodu. Okrągłe, duże oczy są rozstawione szeroko i mają złocistą, jasnozieloną, orzechową bądź bursztynową tęczówkę. Nie akceptuje się jasnego kolory futra, oczu niebieskich lub w kształcie migdałów oraz drobnego korpusu. Uszy nie mogą być także zbyt wąskie, ani być ułożone podobnie jak u kota orientalnego.

Charakter i usposobienie

Jaki charakter ma Serengeti? Kot tej rasy łączy w sobie same najlepsze cechy. Jest bardzo inteligentny i czuły w stosunku do człowieka. Po kocie bengalskim odziedziczyły czujność i ciekawość. Serengeti szybko przyzwyczają się do nowych miejsc. Nie są tak głośne jak koty orientalne, jednak są dosyć „gadatliwe”. Podążają krok w krok za właścicielem, uwielbiają jego towarzystwo i głaskanie. Pamiętajmy, że to rasa, która zdecydowanie potrzebuje naszej uwagi. Serengeti lubią mieszkać zarówno z jedną osobą, jak i z wielką rodziną. To przyjacielskie i pewne siebie koty. Mogą żyć w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi, o ile są wychowywane razem od małego. Lubią aktywność, wspinaczki i chętnie zaglądają w różne miejsca. Dobrze, więc aby miały dostęp do ogrodu.

Zdrowie i pielęgnacja

Co zrobić, aby właściwie zadbać o naszego pupila? Dbajmy o to, aby dieta kota była urozmaicona. Odpowiednio dobierajmy ją do wagi i aktywności zwierzaka. Podawajmy mu zarówno suchą, jak i mokrą karmę oraz mięso. Kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Zapewnijmy kotu dostęp do drapaka i pojemnika z trawą. Sprawdzajmy paznokcie kota i w razie potrzeby obcinajmy specjalnymi obcinaczami. Zwracajmy także uwagę na oczy i uszy naszego ulubieńca.