Legowiska

Kot potrafi przespać większą część swojego życia, widok śpiącego, zwiniętego w kłębuszek kota jest zjawiskiem cudownym i po prostu powalającym. Koty mogą odpoczywać wszędzie na łóżku, w jakimś kącie na podłodze, a najbardziej uwielbiają na kolanach swojego właściciela. Oczywiście nie zaszkodzi jak sprawimy naszemu pupilkowi przytulne, ciepłe legowisko lub budkę. Można je postawić w ulubionym przez kota miejscu. Powinno być one wygodne i ciepłe, odpowiednio dopasowane do wzrostu, aby kot się w nim nie dusił tylko naprawdę odpoczywał.

Najlepiej jakby to była budka, zamykany wiklinowy kosz albo poduszka. W sklepach zoologicznych jest dostępnych wiele przytulnych legowisk i na pewno dobranie odpowiedniego nie sprawi nam żadnej trudności, a kotek na pewno się nam odwdzięczy za okazaną mu troskę. Wśród tych akcesoriów również jest ogromny wybór, a producenci prześcigają się w wymyślaniu jak najbardziej przyjaznych i interesujących legowisk. Najbardziej się sprawdzają legowiska budki, które są mięciutkie, a kot może się w nich ukryć i tam sobie uciąć przyjemną drzemkę. Poduszki przeważnie znajdujące się w takich legowiskach można wyjąć i wyprać, aby kotek spał w czystym miejscu. Niestety taka budka jest dosyć kosztowna.

Uniwersalnym, bardzo interesującym kocim legowiskiem jest podwieszany hamak, który można umieścić na nogach krzesła znajdującego się w mieszkaniu, ale także bardzo przydatny jest w klatkach wystawowych. Jest to przeważnie kwadratowe siedzisko, do którego przymocowane są nośne taśmy, nadające się regulacji. Dzięki zastosowanym połączonym ze sobą elementów można go bez problemu prać w pralce. Koty uwielbiają leżeć i podczas pięknej pogody wygrzewać się na parapecie. Dlatego bardzo może się przydać wąskie legowisko specjalnie przeznaczone do umieszczenia na parapet. Jest to taka mięciutka, ciepła podusia. Na jej spodzie przeważnie jest umieszczona specjalna przypinana, antypoślizgowa powłoka, aby nie zsuwała się z śliskich, gładkich powierzchni.

Dla kotków, które lubią uciąć sobie drzemkę pod kołderką czy ciepłym kocykiem wspaniałym rozwiązaniem będzie legowisko w formie śpiworka tak zwana kieszeń. Jest wspaniałym cieplutkim i przytulnym rozwiązaniem podczas chłodnych, zimowych dni. Kot większy na pewno będzie zadowolony jak sprawimy mu większe, niezabudowane przeważnie okrągłe legowisko, w którym będzie się mógł swobodnie wyciągnąć. Przeważnie pokrowiec takiego legowiska jest zapinany na zamek, dzięki czemu można go szybko i swobodnie zdjąć i wyprać w razie zabrudzenia. Koty uwielbiają ciepło i szukają do spania właśnie takich miejsc. Jeśli w domu posiadamy kaloryfer to możemy sprezentować naszemu przyjacielowi hamak na kaloryfer. Oczywiście w okresie zimowym, podczas grzania trzeba dopilnować, aby kaloryfer nie był zbyt gorący. Jest to świetne, a nawet niezbyt drogie rozwiązanie i na pewno od razu przypadnie mu do gustu i stanie się jego najbardziej ulubionym miejscem odpoczynku. Można również zakupić kotu koc, na którym będzie sobie spał. Możemy go położyć w każdym miejscu czy to na łóżku czy na podłodze. Służy nie tylko za legowisko, ale również skutecznie ochrania tapicerkę przed zadrapaniem przez kota czy również przed sierścią.

Koty powinny mieć w swoim wyposażeniu coś do stępiania swoich pazurków, aby nie drapały nam przedmiotów znajdujących się w naszym mieszkaniu. Dlatego świetne może się okazać legowisko – drapak. Sizalowe słupki, które umieszczone są w takich legowiskach posłużą mu do ostrzenia swoich pazurków, a mięciutkie legowisko pozwoli mu odpocząć po męczącej zabawie.