Kuweta

Kuweta należy do podstawowego i koniecznego wyposażenia kota, jej wybór na pewno nie będzie żadnym problemem wszystko zależy od potrzeb oraz wymagań. Przy zakupie kuwety przede wszystkim trzeba zwrócić dużą uwagę na jej wielkość, szczególnie przy krytych kuwetach, ponieważ zbyt duże koty mogą mieć problem, aby się do niej dostać. Inne kuwety są dla małych kotków a inne dla tych sporo większych. Nauczenie korzystania kota z toalety wcale nie jest takie trudne, jakby to mogłoby się wydawać, ale oczywiście trzeba zrobić to od samego początku i z pełną konsekwencją. Powinno się ją umieścić w łatwym, dostępnym i przytulnym dla kota miejscu. Kotom długowłosym żwirek czy piasek może przyklejać się do sierści, ogona czy łapek i wynoszą go poza toaletę. Możemy wprost przebierać w kuwetach, do wyboru są kuwety standardowe – otwarte i te bardziej zaawansowane, czyli kuwety zakryte. Potocznie kuwety nazywane są kocimi toaletami. Bardzo popularne coraz częściej są właśnie kuwety zakryte, z drzwiczkami, narożne albo zwykłe, gdyż skutecznie chronią przed rozsypywaniem przez kota żwirku znajdującego się w kuwecie. Są one droższe, ale na pewno dużo bardziej komfortowe. Kuweta zabudowana gwarantuje zatrzymanie żwirku w kociej toalecie, a nie poza nią.

Wśród kuwet zakrytych dostępne są kuwety, które posiadają wbudowany filtr węglowy, oczyszczający powietrze i redukujący brzydkie zapachy. Taki filtr wykonany jest z węgla aktywowanego takiego, który stosowany jest również w okapach kuchennych. Trzeba je, co jakiś czas wymieniać. Wyposażona jest w drzwiczki, które w razie potrzeby można wyjąć, ponieważ nie każdy kot potrafi czy lubi z nich korzystać. Spód do pokrywy jest przymocowany zatrzaskami, więc dół kuwety można odczepić, aby wymienić żwirek i ją wyczyścić. Zakupienie krytej kuwety jest szczególnie polecane, jeśli w domu będziemy hodować kilka kotów lub będziemy mieli pod opieką niekastrowanego kota. Na szczególną uwagę zasługują również kuwety kryte z podwójnym, przesiewowym dnem, gdyż taką kuwetę sprząta się bardzo szybko i łatwo. Trzeba jedynie wyjąć ażurowy element i pozbyć się zanieczyszczeń na nim się znajdujących. Zwykłe, otwarte kuwety są bardzo tanie i nadają się dla kotów, które korzystają z nich niezbyt często i nie traktują jej jak pomieszczenia do zabawy. Dostępne są klasyczne oraz trochę wyższe z ramką, chroniącą nieznacznie przed rozsypywaniem żwirku.

Interesujące i bardzo wygodne, ale dosyć kosztowne są automatyczne kuwety samoczyszczące. Kuweta sama bez naszej ingerencji sprząta kocie odchody do zamkniętego pojemnika. Odbywa się to w ten sposób, że wbudowany czujnik ruchu odnotowuje wizytę kota w kuwecie i po około dziesięciu minutach automatycznie włącza grabki, które usuwają zbrylone nieczystości do szczelnie, zamkniętego pojemnika. Pojemnik i filtr węglowy, wchłaniający nieprzyjemne zapachy powinno się wymieniać na nowy, co tydzień. W takiej automatycznej kuwecie jest możliwość regulacji umieszczonego w niej zegara, można zablokować jej działanie na dowolny czas, dzięki czemu podczas nocnego odpoczynku nie będzie hałasować. Są też dostępne kuwety bezżwirkowe, które nadają się dla kotów nielubiących żwirku, a także bardzo przydatne, gdy musimy pobrać do badania mocz kota. Składa się ona z dwóch części, zwykłej kuwety plastikowej i drugiej wkładanej do środka kuwety z otworami. Jest dosyć łatwa do utrzymania w czystości.

Bardzo przydatna może być też wycieraczka lub jakiś niezbyt duży dywanik, który położony przed kuwetą ochroni przed roznoszeniem żwirku i zanieczyszczeń po mieszkaniu.

Do wszystkich kuwet i żwirku można również zakupić neutralizatory oraz inne środki czyszczące i dezynfekujące. Neutralizatory pomagają w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów, a także dodatkowo niszczą bakterie i grzyby. Są dosyć wygodne i bezpieczne, świetnie rozprowadzają się pomiędzy granulkami żwirku. Wśród dostępnych neutralizatorów możemy wybrać między zapachowymi a neutralnymi. W ofercie sklepów zoologicznych jest też wiele przeznaczonych do odpowiedniej higieny kocich toalet środków czyszczących i dezynfekujących. Bardzo przydatne są również specjalne worki foliowe, które bardzo ułatwiają wymianę żwirku, zwiększając tym samym higienę.