Pielęgnacja kocich oczu

Zasady pielęgnacji oczu u kota.

Kocimi oczami zachwyca się wiele ludzi i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ oczy kota to najbardziej intrygująca część jego słodkiego pyszczka. Są piękne, ale żeby takie były przez cały czas trzeba o nie odpowiednio zadbać. O całą higienę swojego ciała, także oczu kot potrafi dbać sam, ale i w tym przypadku potrzebna jest pomoc jego właściciela.

Kocie oczy przede wszystkim trzeba obserwować, bo wtedy możemy już od samego początku zauważyć i zareagować, jeśli coś niepokojącego się z nimi dzieje. Zdrowe oczy naszego mruczka powinny być wilgotne, czyste, lśniące, bez żadnego zaczerwienia czy wycieku. Pielęgnowanie kocich oczu powinno polegać na ich codziennej obserwacji i usuwaniu pojawiającej się w kącikach oczu wydzieliny.

Oczy kotu można przemywać roztworem kwasu bornego, wyciągiem z czarnej herbaty, ale nie powinien on być zbyt mocny, zwykłą wodą, roztworem soli fizjologicznej, naparem ze świetlika, a także można użyć do tego celu już gotowych preparatów ziołowych. Czyścimy oczy naszego czworonoga wilgotnym wacikiem przesuwając od wewnętrznego kącika oka do nosa. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że kocie oczy są wrażliwe i bardzo podatne na różne podrażnienia, które mogą być wywoływane przez używanie nieodpowiednich środków.

Właściciele często popełniają wprost niewybaczalny błąd stosując na własną rękę u swojego podopiecznego różnego rodzaju maści czy krople przeznaczone dla ludzi. Jest to zachowanie karygodne, ponieważ zawarte w takich preparatach substancje mogą kotu bardzo zaszkodzić. W sklepie zoologicznym czy podczas wizyty u weterynarza można zakupić odpowiedni środek przeznaczony specjalnie dla oczu naszego pupila. Jeśli zauważymy niepokojące nas objawy typu wyciek ropny, nadmierne łzawienie, jakiś uraz, któremu kot uległ czy zaczerwienione spojówki konieczne jest natychmiastowe udanie się z kotem do weterynarza.

Wszystkie takie nieleczone przypadki mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku. Wzrok kota jest jego najważniejszym zmysłem, dlatego w przypadku jakiejś dolegliwości czy nawet utraty wzroku jest to dla kota trudnym do zaakceptowania problemem. Najczęściej występującą u kota dolegliwością jest zapalenie spojówek, które przeważnie objawia się swędzeniem, wyciekiem, zaczerwienieniem oraz opuchnięciem spojówek. Przy tej chorobie może także wystąpić nadmierne mrużenie oczu u kota, gdyż światło podrażnia mu wzrok i wywołuje ból.

Najbardziej narażone na różne choroby oczu są koty perskie, dlatego, że ich oczy są bardziej wypukłe i sporo większe. Pielęgnacja oczu kota jest niezwykle prosta i całkowicie bezpieczna dla naszego mruczka, a na pewno bardzo pomocna dla jego zachwycających oczu. Oprócz pielęgnacji oczu trzeba również pamiętać, aby przemyć mu wewnętrzną stronę przednich łapek, ponieważ kot przecierając nimi swoje oczy może je zabrudzić i przenieść bakterie znajdujące się na łapach, bo to może spowodować niebezpieczne w skutkach komplikacje. Chcąc posiadać takiego zwierzaka musimy dokładnie poznać właściwe sposoby jego pielęgnacji nie tylko oczu, ale całego ciała.