Devon rex

Devon rex lub równie dobrze rex dewoński to nieco bardziej specyficzna odmiana kota. Rasa tych kotów po raz pierwszy pojawiła się na terenach Anglii w 1960 roku w mieście Buckfastleigh wchodzącym w skład hrabstwa Devon. Oprócz dużej głowy i równie okazałej wielkości uszu na niej się znajdujących, jedną z dość szczególnych cech tej odmiany kota jest także jego rzadziutka nieco pofalowana sierść. Odmiana kota, jaką jest devon rex w początkowym okresie swego występowania miałaby się opierać przede wszystkim na naturalnego rodzaju mutacji kotów domowych. Devon rex przypomina swym wyglądem nieco wcześniej powstałą rasę cornish rex, jednak ponad wszelką wątpliwość są to dwie różne odmiany kotów. Udowodniła to jedna z pierwszych prób skrzyżowania tych dwóch ras w wyniku której kocięta narodziły się całkowicie gładkie bez typowych pofalowań sierści. W późniejszym okresie devon rexa zaczęto krzyżować z odmianą kota brytyjskiego i kota burmańskiego. W połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku koty te coraz liczniej zaczęto pokazywać na kocich wystawach, co w rezultacie doprowadziło do uznania tej rasy przez GCCF będącej jedną z organizacji felinologicznych, za odrębną rasę, miało to miejsce w 1967 roku. Rok później rasa trafia na kontynent amerykański, natomiast w 1971 roku wędruje na podbój Australii.

Charakter i usposobienie

Kot jakim jest devon rex uchodzi za oddane i kochające swego właściciela stworzenie, jest on dla niego zazwyczaj na pierwszym miejscu ponad wszystko. Dotyczy to także wylegiwania się w ciepłych promieniach słońca, czynność którą rexy niesamowicie uwielbiają. Są to stworzenia cierpliwe i w pełni lojalne wobec swych opiekunów, no może z małym wyjątkiem podkradania jedzenia, zwłaszcza jeśli będzie to dotyczyło ich ulubionego smakołyku.Koty te dosyć szybko i co ważniejsze niezmierne chętnie się uczą, dlatego też istnieje możliwość nauczenia ich aportowania drobnych przedmiotów i chodzenia na smyczy. Czasami mogą okazać się nazbyt ciekawskimi stworzeniami dążącymi do zwiedzenia i poznania wszystkich zakamarków otaczającego ich miejsca, wskakując nawet na najwyższe półki i szafki. Dlatego też warto zatroszczyć się w pierwszym okresie zamieszkiwania z tym kotem o niepozostawianie łatwo tłukących się przedmiotów na większych wysokościach. Niezbyt dobrze znoszą dłuższe i samotne pozostawanie w domu.

Wygląd i typ sylwetki

Devon rex to kot typu orientalnego, posiadający mocno rzucające się w oczy niesamowicie wyraziste uszy, będące prawie tak dużymi jak jego głowa. Oczy tego kota są duże przypominające nieco migdały. Dla niektórych osób może kojarzyć się nieco z wyglądem typowego kosmity. Okrywa włosowa tych zwierząt jest dość krótka, miękka i odpowiednio pofalowana dająca mu ten specyficzny wygląd. Ciało średniej wielkości i chociaż nieco drobniejszej budowy jest zazwyczaj dosyć mocne. Nogi zwierzęcia są długie i szczupłe mogące dla niektórych osób przypominać nieco szczudła. Równie długa jest jego szyja i ogon. U wielu kotów tej rasy istnieje możliwość zaobserwowania na ich brzuszku charakterystycznego meszku zamiast sierści. Okres dojrzewania kotów tej odmiany przebiega zazwyczaj około 2,5-3 lat.

Zdrowie i pielęgnacja

Devon rex uchodzi za jedną z bardziej zdrowych kocich ras. Wymagają typowych zabiegów pielęgnacyjnych polegających w ich przypadku zazwyczaj na częstym głaskaniu kota i czasowym przemywaniu futerka zwilżoną w wodzie szmatką. Na szczególną uwagę będą zasługiwały bez wątpienia duże uszy tego kota. Pomimo faktu posiadania dość krótkiej sierści nie są to koty, które będą się szybko przeziębiały. Oczywiście w niektórych przypadkach istnieje możliwość zachorowania na typowe kocie choroby tego rodzaju chociażby jak koci katar czy też zakaźne zapalenie otrzewnej.

Cena kociąt waha się: z rodowodem 1400 – 3200 złotych, bez rodowodu 400 – 1000 złotych.