Hodowla kota syjamskiego

Hodowla kota syjamskiego

Jeżeli ktoś myśli, że hodowla kota syjamskiego będzie nam sprawiać wiele problemów, to jest w błędzie. Przede wszystkim, musimy pamiętać o tym, iż syjamy, cechują się krótką sierścią, w związku z czym ich pielęgnacja nie będzie ani żmudna, ani czasochłonna. Ważną rolę odgrywa tu właściwy dobór szczotki, gdyż inna będzie odpowiednia do starego typu kotów syjamskich, a inna do nowoczesnych kociaków.

Oczywiście, od czasu do czasu należy kąpać również naszego pupila, jednakże aby nie było z tym problemów, warto od małego przyzwyczajać kotka do wody. Ponadto, jeśli pragniemy, aby jego futerko bajecznie lśniło, systematycznie go polerujemy szmatką od głowy po ogon. Nie ulega wątpliwości to, że raz na tydzień musimy również obcinać pazurki zwierzakowi, ale przy użyciu odpowiednich cążków. Nie mniej ważne jest regularne czyszczenie oczu i uszów. Natomiast jeżeli nie chcemy, by kociak „zaopiekował się” naszymi meblami, powinniśmy po zakupić specjalne drapaki lub drewno dla kotów. Poza tym, musimy mieć na uwadze to, iż koty syjamskie żyją bardzo długo, nawet do 20 lat, a więc powinniśmy być świadomi tego, że decydując się na jego kupno, będzie na nas ciążyć przez wiele lat obowiązek opieki nad zwierzakiem.

Nie zapominamy o tym, iż bardzo ważną rolę w hodowli syjama odgrywa także zbilansowana dieta. Otóż, podstawą menu naszego kociaka powinna być słucha karma dobrej jakości. Z pewnością, dodatkowo możemy go dokarmiać gotowanym mięsem, np. drobiem, wątróbką wołowiną lub ewentualnie mokrą karmą. Trzeba powiedzieć o tym, iż w przypadku kota syjamskiego zabronione jest mięso wieprzowe, ser żółty, konserwanty, ziemniaki oraz produkty mączne. A do picia, najlepiej serwować im wodę. Warto podkreślić to, iż koty syjamskie ze względu na wrodzoną wadę wzroku (entropię, wypadniecie trzeciej powieki, zapadnięcie się gałki ocznej) nie powinny przebywać nocą poza domem, gdyż nie radzą sobie za dobrze w ciemnościach. Dlatego w mieszkaniu też musimy zadbać o bezpieczeństwo kociaków, np. zabezpieczając balkony barierkami. Oprócz tego, czasami syjamy zmagają się z deformacją mostka (syndrom żaby) oraz dysplazją stawów biodrowych.

Jednakże hodowla kota syjamskiego wcale nie jest taka trudna i nie wymaga od nas zmiany harmonogramu dnia, bowiem w zupełności wystarczy, że będziemy swemu pupilowi poświęcać czas, systematycznie go pielęgnować i od czas do czasu skontrolujemy stan jego zdrowia u weterynarza.