Prawidłowe żywienie kota

Prawidłowe żywienie kota

Decydując się na kota w domu musimy sobie uświadomić, że pojawienie się tego zwierzęcia wymaga specjalnej diety. We współczesnych czasach nie jest to sprawa zbyt skomplikowana, ponieważ na rynku jest wiele gotowych produktów i karm, które stanowią zbilansowane posiłki. Pomimo tego, że w przypadku kota, bez trudu właściwie, można pójść na łatwiznę i kupować gotowe produkty, powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, iż istnieją pewne produkty, które w swojej diecie musi mieć kot, a także takie, których w jego diecie powinniśmy unikać. Trzeba również pamiętać o ruchu, który jest nieodzownym elementem dnia każdego kota.

Najważniejsze jest to, żeby właściciel kota uświadomił sobie, że jest to zwierze mięsożerne, a wynika to z jego organizmu, który w dużej mierze nastawiony jest na gotowe białka zwierzęce. Należy pamiętać, że bezwzględnie nie wolno karmić kota psią, gdyż kot ma inne potrzeby żywieniowe niż pies, a taki sposób żywienia może przynieść więcej szkód niż korzyści. Warto także, wbrew stereotypom, odejść od podawania mleka dorosłym kotom, ponieważ może to powodować biegunkę i inne problemy trawienne. Nie wolno również podawać kotom słodyczy, które powodują tycie, a w konsekwencji na przykład choroby sercowe.

Aby urozmaicić kocią dietę warto do niej wprowadzać gotowane lub surowe mięso. Wśród mięs warto zwrócić uwagę na między innymi:

1. mięso indycze, które jest najzdrowszym mięsem dla naszego pupila;

2. mięso wołowe, które jest lubiane przez koty;

3. kurczaki;

4. ryby, które nie powinny jednak pojawiać się za często na kocim stole, a już nigdy nie powinni pojawiać się w postaci surowej lub wędzonej;

5. królik;

6. podroby powinny znaleźć swoje miejsce w zbilansowanej, kociej diecie, ale nie wolno z nimi przesadzać, ponieważ zawierają duże ilości witaminy A i D, której nadmiar może być dla kota szkodliwy;

7. wieprzowina to mięso, którego nie wolno podawać naszym kotom.

Najbardziej zbilansowana kocia dieta powinna stanowić złoty środek, ponieważ kota nie wolno głodzić (w konsekwencji może dojść w kocim organizmie do produkcji toksycznych substancji), ale nie wolno także go przekarmiać.