Uszy kota

Uszy kota są dosyć duże i stojące, dzięki temu może on wychwycić nawet najbardziej ciche dźwięki, doskonale je rozróżnia i potrafi precyzyjnie zlokalizować skąd one dochodzą. Jego małżowiny uszne się poruszają, to pozwala na ustawienie ich w kierunku dochodzącego dźwięku. Kot o wiele lepiej słyszy wysokie dźwięki od człowieka. Wewnętrzne ucho posiada dobrze rozwinięty narząd równowagi pozwala on mu na wybranie właściwego kierunku nawet po wykonaniu wielu obrotów.

Większość ludzi myśli, że umiejętność kota polegająca na spadaniu na cztery łapy przede wszystkim możliwa jest dzięki odpowiedniemu sterowaniu kota. Nic bardziej mylnego dzieje się tak właśnie przy pomocy prawidłowo działającego zmysłu równowagi. Pielęgnacja kocich uszu jest bardzo ważna. Niestety większość właścicieli tych pluszaków tego nie robi. Uważa, że nie jest to konieczne albo po prostu nie wiedzą jak je prawidłowo wyczyścić. Niestety przy takim nastawieniu kot zaczyna chorować, co doprowadza do często niepotrzebnych, poważnych komplikacji, chociaż kot sam dba o swoją prawidłową pielęgnację to wnętrza ucha sam sobie nie potrafi wyczyścić.

Cat with fangs out

Najczęściej koty zapadają na świerzb uszny, alergię, grzybicę oraz różne inne infekcje bakteryjne. Czyszczenie kocich uszu wcale nie jest trudne, oczywiście trzeba wiedzieć jak to robić i na co najbardziej uważać. Najlepiej przyzwyczajać kota do tej czynności od samego początku od małego oseska, wtedy nie będzie sprawiał żadnych problemów nawet, gdy już podrośnie, nie będzie się nam wyrywał, drapał czy gryzł. Nie jest konieczne czyszczenie codzienne, można wprowadzić ten rytuał do ogólnej pielęgnacji kota raz na tydzień. Jeśli stwierdzimy nadmiar woskowiny w jego uchu delikatnie powinniśmy ją usunąć miękkim wacikiem. W sklepach zoologicznych oraz gabinetach weterynaryjnych dostępne są do tego celu różne płyny. Taki płyn przeważnie wkrapla się do ucha, leciutko masuje i już po chwili można bardzo łatwo usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli zauważymy niepokojące nas objawy typu drapanie uszu przez kota, potrząsanie przez niego głową, powstające strupy, zaczerwienienie czy ciemną wydzielinę natychmiast powinniśmy się udać z naszym mruczkiem do weterynarza. Te objawy mogą świadczyć o poważnej infekcji. U kotów, które często wychodzą na dwór i mają sierść o jasnym kolorze warto zabezpieczyć końcówki uszu kremem z filtrem, w ten sposób skutecznie zapobiegniemy poparzeniu promieniami słonecznymi.