Wielotorbielowatość nerek

Wielotorbielowatość nerek

PKD (polycystic kidney disease)

Jest to choroba genetyczna prowadząca w konsekwencji do niewydolności nerek. Dotyka głównie koty, zwłaszcza perskie, jednak brytyjczyki były w przeszłości krzyżowane z kotami perskimi celem „poprawy rasy”. W konsekwencji nabyły również tę zapadalność. Jako ciekawostkę należy podać, że nie jest to jedyna cecha, jaką przyszło im przyswoić w toku manipulacji genetycznych. Kolejną sprawą jest długi włos, który czasem pojawia się w hodowlach. FIFE nie uznaje longhaier.

Wracając do tematu PKD, objawy choroby ujawniają się zazwyczaj po drugim roku życia, występuje policystyczność nerek (widoczna podczas badania ultrasonograficznego), zmiany w wynikach badań biochemicznych krwi, głównie wzrasta poziom mocznika i kreatyniny. Pojawia się poliuria, następnie niewydolność nerek. Pozostałe objawy są nietypowe i mogą występować przy wielu innych jednostkach chorobowych. Należą do nich:
– apatia
– spadek masy ciała
– anoreksja
– wymioty
– biegunka
– drgawki

W wyniku prawidłowego zdiagnozowania zwierzęcia przez lekarza weterynarii(co nie jest łatwe) i ustaleniu właściwego leczenia ,można przedłużyć życie kota o średnio 2 do 4 lat.

Każdy nasz brytuś miał wykonane badanie USG nerek – zmian nie stwierdzono. Wykonaliśmy także badania genetyczne, wynik był prawidłowy (przy zakupie kociaka – do wglądu).