HCM – (hypertrophic cardio myopathy)

HCM – (hypertrophic cardio myopathy)

Kardiomiopatia rozstrzeniowa u kotów jest chorobą prowadząca do dysfunkcji mięśnia sercowego. Polega na zaburzeniu w kurczliwości mięśnia oraz zmianie wielkości komory sercowej, zazwyczaj lewej lub obydwu. Jej skutkiem jest niewydolność krążeniowa. Zdarza się również nagła śmierć sercowa.

U kotów mamy najczęściej do czynienia z kardiomiopatią przerostową. Jest to choroba o podłożu genetycznym, ujawniająca się u młodych kotów (do 5-go roku życia, sporadycznie u zwierząt starszych). U kotów dochodzi do pogrubienia zarówno przegrody jak i ściany lewej komory sercowej. Ściana serca staje się sztywna, przez co cały mięsień trudniej napełnia się krwią. Podczas badania kardiologicznego możemy wysłuchać charakterystyczny szmer sercowy, spowodowany niedomykalnością mitrialną.

Badaniem przybliżającym nam obraz choroby jest EKG i RTG. Na zdjęciu widoczny jest powiększony lewy przedsionek serca oraz zwiększone światło lewej komory, oczywiście w zaawansowanym już stadium choroby. Zdjęcie najlepiej wykonać w pozycji mostkowej. Klinicznie obserwujemy duszność i oddech tłoczniowy. Przyczyną tego jest gromadzący się płyn w klatce piersiowej i obrzęk płuc. Świetnym lekiem w tym przypadku jest Furosemid. Jednak najczęściej choroba ma przebieg bezobjawowy i jest wykrywana przypadkowo przy okazji wizyty u lekarza weterynarii. Obecnie podstawowym badaniem zlecanym przy rozpoznaniu chorób serca jest echokardiografia.

Jak już wspomniałam wyżej, potwierdzono skłonność genetyczną przy wystąpieniu HCM, dlatego nasza hodowla jest przebadana szczegółowo. Każdy nasz kot ma aktualne zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz HCM test genetic wykonany w zatwierdzonym laboratorium weterynaryjnym. Pussinka, Ivi, Daila, Biania, Maestro i Duarte uzyskały wynik n/n oznaczający, że każdy kot jest wolny od mutacji genu MyBPC3-Laboratorium Laboklin.