Koty brytyjskie krótkowłose

Kot brytyjski krótkowłosy.

Koty brytyjskie krótkowłose, nazywane potocznie kotami brytyjczykami charakteryzują się „uśmiechniętą” mordką, „pluszowym” futerkiem oraz misiowym wyglądem. Mają miłe i łagodne usposobienie , które zjednuje im sympatię i popularność.

Typowy kot brytyjczyk jest opanowany, inteligentny. Dzięki pewnej rezerwie do otaczającego świata, szybko akceptuje zmiany i łatwo przystosowuje się do różnych warunków. Jest pogodny i przyjacielski w stosunku do ludzi i zwierząt (potrafi świetnie „dogadać” się z psami). Dzięki wrodzonej tolerancji i zainteresowaniu zabawą (nawet do późnego wieku) koty brytyjskie to idealni ulubieńcy i towarzysze zabaw dzieci. Na zbyt natrętne pieszczoty nie reagują agresją, raczej odejdą z godnością. Brytyjczyk towarzyszy właścicielom w ich codziennych czynnościach, ale zachowuje pewien dystans wobec swoich opiekunów. Nie narzuca się i nie jest natrętny. Mimo, że uwielbia towarzystwo i głaskanie to w większości nie lubi noszenia na rękach i leżenia na kolanach.
Koty rasy brytyjskiej są bardzo czyste i łatwe w pielęgnacji. Regularnego szczotkowania wymagają jedynie w okresie linienia, zazwyczaj wiosną i jesienią. Późno dojrzewają, osiągnięcie ostatecznej masy ciała zajmuje im nawet 3-4 lata. Żyją zwykle kilkanaście lat i przez całe czas zachowują sprawność i pogodne usposobienie. Są odporne i zdrowe. Rasa ta nie jest obciążona żadnymi poważnymi chorobami dziedzicznymi.
Brytyjczyk świetnie radzi sobie zarówno w małych mieszkaniach, jak i w domach z ogrodami. Są idealnym towarzyszem dla osób samotnych lub starszych, jednocześnie świetnie radzą sobie w dużych rodzinach, w których dzielą sympatię pomiędzy wszystkich domowników. Brytyjczyk dobrze znosi samotność w czasie, gdy właściciele są nieobecni w domu.
Przeciętna masa ciała kotki to ok. 3-5 kg, a kocura ok. 4-8 kg (są większe, cięższe, silniejsze i mocniej zbudowane).
Tułów kota brytyjczyka jest krępy, zwarty i umięśniony o szerokich barkach, biodrach, klatce piersiowej i grzbiecie. Ma krótkie, mocne, zaokrąglone łapy. Nogi muszą być proste, proporcjonalne do krępego tułowia kota, kościec mocny, muskulatura dobrze rozwinięta. Ogon długości 2/3 tułowia, pokryty gęstym i odstającym włosem, zaokrąglony na końcu.
Głowa osadzona na bardzo krótkiej, mocnej szyi powinna być okrągła i masywna z charakterystycznymi fałdami, o wyraźnie zarysowanym czole, którego linię podkreśla odstający gęsty włos. Nos krótki, szeroki i prosty, z lekkim zagłębieniem na grzbiecie nosa. Uszy średniej wielkości, szerokie u podstawy i lekko zaokrąglone na końcach. Oczy duże, okrągłe i szeroko otwarte o możliwie najbardziej intensywnym kolorze (głęboko pomarańczowe, miedziane, niebieskie , niebieskozielone lub zielone). Kolor oczu powinien współgrać z umaszczeniem np. u colourpointów niebieskie.
Sierść krótka i gęsta, nieprzylegająca do skóry, struktura powinna byś szorstka w dotyku, podszerstek dobrze rozwinięty. Ubarwienie powinno być jednolite i czyste, niepożądane są jakiekolwiek przebarwienia. Każdy włos powinien być jednolicie zabarwiony od nasady do końca (z wyjątkiem odmian barwnych tabby i srebrzystych).