Kot w nowym miejscu

Kot w nowym miejscu.

Po przybyciu na nowe miejsce, w którym kot ma przez krótszy lub dłuższy czas przebywać, należy klatkę transportową postawić gdzieś w spokojnym kącie tyłem do ściany, po czym drzwiczki otworzyć. Nie należy zwierzęcia wyciągać siłą, wszak ta klatka teraz, w całkowicie nieznanym otoczeniu, to nieomal jedyny element jego dotychczasowego domu, jedyne miejsce, które on tu zna i o którym wie, że nic złego go w nim nie spotka. Drugim swojskim elementem jest jego opiekun, który w tej pierwszej chwili powinien być w pobliżu i co chwila odzywać się do niego łagodnym, uspokajającym głosem, często powtarzając „nie bój się” i jego imię. W ciągu pierwszych kilku godzin kot powinien spokojnie zapoznać się z tym pierwszym pomieszczeniem, gdzie na stałe powinna pozostać jego otwarta klatka, a dopiero później można mu kolejno otwierać drzwi do innych izb. Zależnie od okoliczności, jego sanitariaty albo powinny znajdować się w tym pierwszym, właściwym pokoju mieszkalnym, albo zostać potem umieszczone gdzie indziej, ale zawsze kotu trzeba to miejsce wyraźnie pokazać i zawsze powinno być ono mu dostępne.

Jeśli kot, który nigdy dotąd nie wychodził poza mieszkanie, zostanie zawieziony, np. na wakacje na wieś, opiekun musi mu w pierwszych spacerach do ogródka stale towarzyszyć i utrzymywać z nim kontakt głosowy. Kot szybko się wtedy nauczy, że i tu także jest w pobliżu przyjazny człowiek i będzie przychodził na wołanie, tym bardziej, że choć w ogrodzie jest bardzo atrakcyjnie, to jednak niezbyt bezpiecznie. Bliskość zaprzyjaźnionego i łubianego opiekuna daje większe poczucie pewności. Miejskiego kota należy na noc zabierać zawsze do domu, gdyż ośmielony mrokiem i powabami nocy mógłby nie ustrzec się np. psów lub pojazdów o oślepiających światłach.

Jeśli natomiast kot ma być w nowym miejscu pozostawiony przez swego opiekuna, to osoby, które przejmą teraz opiekę powinny przejawiać łagodną, nie natrętną życzliwość i nie zbliżając się nazbyt do kryjówek, w których kot może się przed nimi początkowo chować. Pokarm i sanitariaty powinny się znajdować gdzieś w pobliżu kociej kryjówki, aby podczas nieobecności nowych opiekunów i w nocy łatwo je odnajdywał. Mogą czasem upłynąć tygodnie, zanim kot zdecyduje się wyjść z ukrycia w dzień i w ich obecności, a tym samym wykaże pewną ufność, która jest wstępnym warunkiem nawiązania kontaktu.