felinofilia felinofobia felinologia

Felinofilia, ailurofilia (łac.: felis, gr.: ailuros – kot) Sympatia do gatunków należących do ‘rodziny kotów. Najczęściej odnosi się do kota domowego, gdyż gatunek ten bardzo dobrze nadaje się do trzymania w domu m.in. ze względu na swoje walory terapeutyczne i estetyczne. Często także ceni się jego umiejętności tępienia szkodników. W starożytnym Egipcie, gdzie koty zostały udomowione, były one przedmiotem kultu, który do dzisiaj gdzieniegdzie utrzymuje się na Wschodzie.

W średniowiecznej Europie natomiast rozpowszechniła się zabobonna felinofobia. Felinofile zaczęli na znaczną skalę zwalczać przesądy związane z kotami dopiero w dobie Oświecenia. Pod koniec XIX wieku rozpoczęto w Europie planową hodowlę niektórych ras kota domowego (na Dalekim Wschodzie prowadzoną od setek lat).

Obecnie felinofilia staje się coraz powszechniejsza, co na przykład w krajach Europy Zachodniej przejawia się znacznie większą (wyższą o setki tysięcy) liczbą żyjących pod ludzką opieką kotów niż psów.

Felinofobia, ailurofobia (łac.: felis, gr.: ailuros – kot) Obawa, strach przed gatunkami należącymi do rodziny kotów. Dotyczy przede wszystkim gatunków dużych, groźnych dla ludzi i zwierząt hodowlanych (patrz ludojady, patrz pokarm). Natomiast obawa i wynikająca z niej niechęć do przedstawicieli jedynego udomowionego gatunku (kot domowy) ma różne przyczyny. Mogą to być na przykład zapamiętana przez człowieka ostra reakcja kota na zadane mu cierpienie lub bezkrytycznie przyjmowane opinie o rzekomej tajemniczości i fałszywości tego zwierzęcia. Najczęstszą jednak przyczyną felinofobii bywa niezrozumienie kocich zachowań, a przede wszystkim zakorzenione w głębokim średniowieczu przesądy i zabobony.

Felinologia, ailurologia (łac.: felis, gr.: ailuros – kot) Rozległa nauka zajmująca się rodziną kotów. Bada m.in. ich ewolucję, stanowisko i podziały systematyczne, genetykę, anatomię i fizjologię, zachowania, rozmieszczenie geograficzne, środowisko i tryb życia, liczebność, zagrożenie i ochronę oraz hodowlę i znaczenie poszczególnych gatunków dla ludzi.