Pielęgnacja sierści kota

Jak pielęgnować sierść kotów rasowych i dachowców.

Kocia sierść składa się przede wszystkim z keratyny, czyli białka, ponieważ większą część białka dostarczanego organizmowi chłonie wzrastanie włosów, to konieczne jest jego dostarczanie w odpowiedniej ilości oraz dobrej, jakości, aby sierść kota była lśniąca i zdrowa.

Kocie futro składa się z dwóch rodzajów podszerstka, czyli krótkiego puszku oraz włosa okrywowego. Oprócz tych wymienionych włosów koty mają również ogrom włosów czuciowych tak zwanych wibrysów, znajdują się na głowie, łapach, spodzie szyi, jego wąsy również zbudowane są z tych włosów. Pełnią one dużą rolę przy odbieraniu różnych bodźców z otoczenia, ułatwiają również jego poruszanie się. Sierść kota powinna być lśniąca, jej zmatowienie świadczy o tym, że mogło dojść do uszkodzenia komórek włosa oraz o nieodpowiednim odżywianiu.

Ze względu na ich sierść koty dzielimy na długo i krótkowłose. Koty już od początku swojego życia, przeważnie po około dwóch tygodniach uczą się higieny poprzez wylizywanie swojej sierści. W tym właśnie czasie bardzo dobrze jest już przyzwyczajać naszego kociaka do grzebienia czy szczotki. Kotki o krótkiej sierści można czesać raz na tydzień najlepiej miękką szczotką z włosa, potem przeczesać jego sierść gęstym drucianym grzebykiem. Można również wygładzić już wyczesane futro nawilżoną ściereczką. Nie wolno zmuszać kota do wyczesywania, musi on tego chcieć, bo inaczej będzie się wyrywać, przy czym możemy zrobić mu krzywdę i skutecznie zniechęcić go do tych zabiegów. Koty długowłose wymagają znacznie więcej czasu poświęconego na pielęgnacje jego futra. Takie koty powinny być wyczesywane codziennie, ponieważ taka nieregularnie szczotkowana sierść może ulec sfilcowaniu i wtedy pomoże jedynie ścięcie. Bardzo przydatny przy tego rodzaju sierści będzie obrotowy, rzadki grzebień oraz drugi grzebyk z gęstymi zębami. Zaczynamy od wyczesywania kota rzadkim grzebieniem, dla ułatwienia wyczesywania można jego sierść specjalnym pudrem. Po odczekaniu kilku minut wyczesujemy znajdujący się puder gęstym grzebieniem. Sierść powinno się szczotkować partiami, raz z włosem i raz pod włos, w ten sposób nadamy włosom niezwykłej puszystości. W okresie zimowym przy nadmiernym ogrzewaniu długowłosa sierść kota może się zbyt wysuszyć i zacząć się elektryzować, co uniemożliwia odpowiednią pielęgnację naszego mruczka. Przydatny w takiej sytuacji może być specjalny preparat zapobiegający elektryzowaniu się sierści dostępny tylko dla kotów. Długowłose koty powinny być także dosyć często kąpane, choć bardzo tego nie lubią i samemu możemy mieć trudność z jej wykonaniem, gdyż kot może nas dotkliwie podrapać czy uciec z wanny. Woda dla kota powinna być lekko ciepła, musi mieć niewiększą temperaturę niż 38, 6 stopni Celsjusza i nie powinno jej być za dużo. Zwilżamy sierść kota za pomocą gąbki czy ściereczki, następnie rozprowadzamy specjalny szampon przeznaczony wyłącznie dla kotów wmasowując go dokładnie w sierść i skórę kota. Na samym końcu spłukujemy go czystą wodą. Owijamy go ręcznikiem i żeby ochronić go przed wychłodzeniem można wysuszyć mu futerko suszarką. Jeśli chodzi o koty perskie to ich po kąpieli nie wolno wycierać, ponieważ może to splątać jego sierść. Zaraz po kąpieli powinno mu się ją dobrze wyczesać, pamiętając, aby nie czesać mu ogona. Wyrwany włos z ogona persa bardzo długo potrafi odrastać, nawet ponad rok lub w ogóle.

Krótkowłose koty, które przebywają wyłącznie w domu potrafią same dbać o swoją pielęgnacje i kąpanie go nie jest konieczne. Jeśli jednak musimy to wykonać starajmy się to zrobić w miarę szybko i bezstresowo. Kot o krótkiej sierści może schnąć sam. Koty tak samo jak psy przechodzą linienie, w ten sposób przyzwyczajają się do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Jest to związane z gubieniem dużej ilości włosów, co nie tylko może być nieprzyjemne dla czworonogów, ale również bardzo uciążliwe dla ich właścicieli. Dlatego w tym czasie częste wyczesywanie jest niezwykle ważne.

Pielęgnacja futra kota wraz z odpowiednia dietą pozwoli naszemu pupilowi na zachowanie pięknej, błyszczącej sierści, która jest po prostu wizytówką każdego kociego strojnisia.